Ermenistan Eurovision'dan çekildi

Telif hakkı na

Bu yıl 57'ncisi düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nın düzenleyicileri, Ermenistan'ın, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılacak yarışmaya katılmama kararı aldığını açıkladı.

Avrupa Yayın Birliği'nin Eurovision Şarkı Yarışması'ndan sorumlu başkanı Jon Ola Sand Ermenistan'ın yarışmadan çekilme kararından büyük üzüntü duyduklarını açıkladı.

Azerbaycan ve Ermenistan 1990'lı yıllarda Dağlık Karabağ sorunu nedeniyle savaşmış, çatışmalarda en az 25 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Ermenistan Devlet Televizyonu, yarışmadan çekilme kararı ardından, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i suçladı ve Aliyev'in son dönemde tehditkâr açıklamalar yaptığını savundu.

yapılan açıklamada, "Azerbaycan yetkilileri, yarışmaya katılacak herkesin güvenliğini garanti etmiş olsa da, Azerbaycan Cumhurbaşkanı 'Azerilerin bir numaralı düşmanı Ermenistan'dır' şeklinde açıklamalar yapmıştır' denildi.

İlham Aliyev 28 Şubat'ta yaptığı bir konuşmada, 'Bizim baş düşmanımız tüm dünyadaki Ermeniler ve onların etkisi altındaki yozlaşmış siyasetçilerdir" demişti.

Ermenistan'ın, finali 26 Mayıs'ta Bakü'de yapılacak olan 57'inci Eurovision Şarkı Yarışması'ndan çekilme kararı ardından Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) Başkan Yardımcısı Ali Ahmedov, "Ermenistan'ın çekilmek için hiçbir geçerli sebebi yok. Bu karar Ermenistan'ın zaten kötü olan imajını daha da bozacak" dedi.

İlgili haberler