Encyclopedia Britannica yalnızca dijital olacak

Son güncelleme: 14 MART 2012 - TSİ 10:49

Dünyanın en uzun süreli referans kaynağının yayımcısı Britannica Ansiklopedisi 244 yıl sonra 32 ciltlik ansiklopedisinin basımını durdurma kararı aldı.

tıklayın Görüşlerinizi paylaşın

Firma, Wikipedia gibi internet üzerinden ücretsiz olarak hizmet veren ansiklopedilerle rekabet edebilmek için tümüyle dijital ürünlere yoğunlaşacak.

İngilizcenin yanı sıra birçok dünya diline de tercüme edilip satılan Britannica, hâlihazırda kârının yüzde 85'ini internet üzerinden sağladığı hizmetlerden sağlıyor.

Firma, bir süre önce dijital sürümlerini tablet bilgisayarlarda kullanılabilecek şekilde güncellemişti.

Encyclopedia Britannica'nın Genel Müdürü Jorge Cauz, kâğıda basılı ansiklopedilerin son birkaç yıldır giderek daha az kullanılmaya başlandığını ve basıma son verilme zamanının gelmesini beklediklerini söyledi.

Yalnızca ansiklopedi üreten firmalar değil, dünya çapında gazeteler, dergiler ve kitap yayıncıları da giderek ürünlerinin dijital sürümlerine ağırlık veriyorlar.

Piyasa araştırmaları birçok okuyucunun alışkanlıklarını değiştirerek kitap, dergi ve gazeteleri dijital cihazlar üzerinden okumaya başladıklarına işaret ediyor.

Cauz, basılı ansiklopedilere talebin düşmesinde güncellenme konusundaki sorunlarının da rol oynadığını söylüyor.

"Bir ansiklopediyi kâğıda bastığınız andan itibaren geride kalmaya başlıyor," diyen Cauz, internet üzerinden sağlanan ansiklopedi hizmetinin ise sürekli güncellendiğini belirtiyor.

İnternet üzerinden sağlanan ürünlerde bilgiye erişimin daha kolay olduğu ve gerekli bilgiye daha süratle ulaşıldığı da belirtiliyor.

GÖRÜŞLERİNİZ

Viki gibi free olsa keşke

Muharrem Ergölen (Facebook)

bence asıl şaşırtıcı olan şimidye dek basılı formattaki ısrarıydı.

İbrahim Kızılkaya (Facebook)

dijital kolay erişim olsada evimde,odam kitaplığımlığım olması hazzını elimden almaları çok üzücü.

Arzu Yurdakul (Facebook)

SİZ DE GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN

Bize Ulaşın

* Doldurulması zorunlu alanlar

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.