AB'den Belarus'a idam kınaması

Avrupa Birliği liderleri Belarus'u, Minsk metrosuna bombalı saldırıdan hüküm giyen iki kişinin idam cezalarının infaz edilmesinden dolayı kınadı.

Cezalar devlet televizyonunun haberine göre Cuma akşamı infaz edildi.

Geçen yıl Kasım ayında Belarus yüksek mahkemesi 25 yaşındaki Dimitri Konovalov'u patlamayı gerçekleştirmek ve yine 25 yaşındaki Vladislav Kovalyov'u da ona yardım etmekten suçlu bulmuştu.

11 Nisan 2011 tarihli bombalı saldırıda 15 kişi ölmüş yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko insan hakları grupları ve Avrupa Konseyi'nden gelen çağrılara rağmen geçen Çarşamba iki idam cezasını geri çevirmemeye karar verdi.

Kovalyov'un kızkardeşi, annesine yetkililerden oğlunun kurşuna dizilmek suretiyle idam edildiğine ilişkin bir mektup geldiğini söylüyor.

İnsan hakları grupları yargılama süresince bombalamanın hangi amaçla yapılmış olduğuna dair hiç bir açıklama yapılmadığını ve çelişkili tanıklıkların bu iki kişinin saldırılarla ilişkisi konusunda kuşku doğurduğunu söyleyerek sanıklara verilen cezanın meşruiyetini de sorguladılar.

Gerçi Konovalov davanın en başından itibaren suçlu olduğunu kabul etmişti ama Kovalyov baskı altında sorguya çekildiğini söyleyerek ilk ifadesini geri almıştı.

Annesi Lyubov Kovalyova oğlunun idamından ötürü kendisini suçluyor ve "çünkü avukat tuttum, çünkü mücadeleye giriştim, çünkü oğlum bana gerçeği söyledi ve mahkeme istendiği gibi gitmedi" diye konuştu.

Uluslararası tepkiler

AB Dışişleri Sorumlusu Catherine Ashton yazılı bir açıklama ile iki kişinin idamını kınadı ve gereken yasal sürecin izlenmediğini söyledi.

İngiltere'nin Avrupa Bakanı David Lidington da bir açıklama yaparak bağımsız kaynaklardan gelen haberlerin, iki kişinin yargılandığı sürecinin adilliği ve kanıtların yeterliliği bakımından ciddi ve ikna edici kaygılar yarattığını söyledi.

Avrupa Konseyi parlamenterler asamblesinin başkanı Fransız politikacı Jean-Claude Mignon "medeni bir toplumda idam cezasının yeri yok" diye konuştu.

Almanya hükümeti idamların AB ile Belarus ilişkilerindeki gerginliği daha da artıracağını belirtti.

Başbakan Angela Merkel'in sözcüsü Ronald Pofalla "Lukaşenko bizim Avrupa değerlerimizden daha da uzaklaşmıştır" dedi.

Belarus Avrupa'da idam cezası uygulayan tek ülke. Resmi rakamlar henüp açıklanmadı ama alınan haberler Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana ülkede 300'e yakın kişinin idam edildiğine işaret ediyor.