Patagonya'da baraja mahkeme onayı

Şili Yüksek Mahkemesi, ülkenin güneyindeki Patagonya bölgesinde milyarlarca dolara mal olacak dev baraj projesine onay verdi.

Mahkeme, HidroAysen barajının Patagonya'da ekosisteme zarar vereceğini söyleyen çevreci grupların itirazını yerinde bulmadı. 6000 hektar alanı sular altında bırakacak baraj için son sözü hükümet söyleyecek. Baraj projesini protesto etmek için düzenlenen bazı gösterilerde olay çıkmıştı. Mahkeme Sözcüsü Jaime Rodriguez, İspanyol enerji şirketi Endesa ile Şili'den Colbun şirketin,n birlikte inşa edeceği baraj aleyhindeki yedi başvuruyu reddettiklerini söyledi.

Çevreci gruplar, barajın Laguna San Rafael Ulusal Parkı'na ve nesli tükenmekte olan And dağlarına özgü Huemul geyiklerine zarar vereceğini söylüyor.

Beş baraj

Proje kapsamında Büyük Okyanus'a dökülen Baker ve Pascua nehirleri üzerine beş baraj inşa edilecek. Barajlar, buzullar, geniş buz alanları, dağlar ve fiyordlarıyla ünlü gölleri kurutacak. Hükümet, barajların Şili'nin artan enerji ihtiyacının karşılanması için şart olduğunu söylüyor. Yüksek Mahkeme'nin Ekim 2011'de baraj projesi lehinde görüş bildiren alt mahkemenin kararını onaylamasıyla HidroAysen'in önündeki son hukuki engel de kalkmış oldu. Bununla birlikte başkent Santiago'ya elektrik taşıyacak 2 bin kilometrelik bir iletim hattı kurulmasını öngören proje için hükümetin nihai onayı gerekiyor.

Hükümetin onay vermesi halinde iletim hattının inşaatına 2014'te başlanacak. Projenin yaklaşık 10 yıl içinde tamamlanması planlanıyor.