Suriye'de ateşkes öncesinde operasyonlar yoğunlaştı

Suriyeli isyancılar, hükümet güçlerinin bir gün içinde 130'dan fazla kişiyi öldürdüğünü iddia etti.

Çatışmaların, Birleşmiş Milletler aracılığıyla belirlenen 10 Nisan ateşkes tarihi öncesinde yoğunluk kazandığı belirtiliyor.

Suriye'ye gizli olarak giren gözlemciler Hama kentinin bazı mahallelerindeki çatışmalarda 30'dan fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.

Suriye hükümeti ise silahlı isyancıları, rejim yanlısı sivilleri öldürmekle suçluyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ateşkes öncesinde saldırıları artırmaması konusunda uyardı.

Türk yetkililer, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın BM ve Arap Birliği'nin barış planına onay vermesinin ardından ülkeden kaçan sığınmacıların sayısında artış olduğunu söylüyor.

Eski BM genel sekreteri Kofi Annan tarafından hazırlanan altı maddelik barış planına göre, 10 Nisan'dan itibaren ülkedeki tüm silahlı güçler ateş kesmeye başlayacak.

Ateşkes 12 Nisan tarihinden itibaren tam olarak uygulanmaya başlanacak.

Ancak, Suriye muhalefeti, Türkiye, körfez ülkeleri ve Batılı devletler Suriye'nin planı uygulayacağına kuşkuyla bakıyor.

Sabah saatlerinden itibaren Hama kentinde ağır silahlarla düzenlenen operasyonlar düzenlendiği, Humus'ta, Halep'te ve Dera kentlerinde ise güvenlik güçleriyle çatışmalar yaşandığı bildiriliyor.

Silahlı muhalifler Hama, Humus, Dera ve İdlib'te operasyonların tüm şiddetiyle devam ettiğini ve kentlerden kaçışların arttığını da dile getiriyor.

Güvenlik Konseyi'nden yeni çağrı

Bu arada BM Güvenlik Konseyi, Suriye'yi ateşkes konusunda verdiği sözleri tutmaya çağırdı.

Konsey bildirisinde Esad yönetiminden 10 Nisan'a kadar kent ve kasabalardan askerî birlikleri ve ağır silahları çekmesi istendi. Bildiride, bu adımların yerine getirilmesinden sonraki 48 saat içinde ateşkesin başlaması çağrısı yer alıyor. Şam yönetimi, 1 Nisan'da Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın altı maddelik barış planını kabul etmişti. Konsey şimdi Suriye'den verdiği sözü "acil ve görünür şekilde" yerine getirmesini istediğini açıkladı. Kofi Annan, BM Genel Kurulu'nu bilgilendirken, Suriye'deki tarafları şiddet son verip siyasi diyaloğa girmeye çağırdı. Annan ateşkesin 12 Nisan'da yerel saatle 06.00'da yürürlüğe girmesini umduğunu söyledi.

'Türkiye muhaliflere silah veriyor'

Suriye'nin BM temsilcisi Beşar Caferi ise ateşkese en büyük tehdidin silahlı muhalefetten geldiğini söyledi. Caferi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar'ın muhalifleri silahlandırdığını öne sürdü ve "İçişlerimize müdahalelerin durmasını istiyoruz. Bu ülkeler silahlı gruplara silah veriyor. Bu uluslararası hukukun ihlalidir" dedi. Suriye'nin BM temsilcisi, plan uyarınca Suriye askerlerinin kentlerden çekileceğini ancak sivillerin korunması için polis gücünün kalacağını kaydetti. Eski BM Genel Sekreteri olan Kofi Annan'ın barış planına bölgesel destek için 11 Nisan'da İran'ı ziyaret etmesi bekleniyor. BM Güvenlik Konseyi, sunulan raporların sonuçlarına bağlı olarak yeni adımları değerlendirebileceğini açıkladı.