Annan: Barış planı hâlâ geçerli

Telif hakkı AFP

Birleşmiş Mileltler ve Arap Birliği'nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, bazı kentlerde çatışmaların devam etmesine karşın barış planının hâlâ "canlı" olduğunu söyledi.

Plan uyarınca Suriye ordusunun yerleşim merkezlerinden çekilmesi için tanınan süre Salı günü dolarken Annan, Şam Yönetimi ve isyancıları şiddete son vermeye çağırdı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, bazı birliklerin geri çekildiğini söyledi.

Eylemci gruplar, bugünkü çatışmalarda 18 kişinin öldüğünü bildirdi.

Beşar Esad yönetimine karşı direnişin merkezi haline gelen Humus kentinde, topçu saldırısı sonucu en az 14 kişinin öldüğü bildiriliyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Hama'da dört kişinin öldüğünü duyurdu.

Halep ve Dera'dan da çatışma haberleri geliyor.

'Geç değil'

Türkiye'de Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları ziyaret eden Annan, barış planını hayata geçirmek için hâlâ geç olmadığını söyledi.

Kofi Annan, "Sanırım planın başarısızlığa uğradığını söylemek için henüz çok erken. Plan hâlâ masada ve uygulamak için çaba harcıyoruz. Bu BM Güvenlik Konseyi'nin onayladığı bir plan. Suriye hükümetinin onayladığı bir plan. Ve açıklamalarından anladığımız kadarıyla muhalefetin de hükümetin askeri birlikleri çekmesi halinde uymaya hazır olduğu bir plan. Bu nedenle plan hâlâ canlı." dedi.

Annan'ın planı, Salı gününe kadar Suriye birliklerinin yerleşim merkezlerinden çekilmesini öngörüyordu. Planda ateşkesin Perşembe sabahı başlaması isteniyor.

İlgili haberler