Gül: Uçağın düşürülme noktası ile ilgili araştırmalar devam ediyor

f-4 Telif hakkı AA

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kayseri ziyareti sırasında yaptığı basın açıklamasında bu tür uçakların süratleri dolayısıyla zaman zaman hava sahalarını ihlal edebildiğini ve uçağın düşürülme noktası ile ilgili araştırmaların sürdüğünü söyledi.

Gül "Jet uçaklarının deniz üzerinde uçarkenki sürati düşündüğünüzde, sınırlara kısa mesafeli olarak girilip çıkılması rutindir biraz. Ege'de Karadeniz'de başka yerlerde bunlar rutin şeylerdir. Kötü niyet içermeyen, uçakların süratinden dolayı elde olmadan olan şeylerdir. Acaba öyle mi oldu, yoksa tamamen kendi karasularımızda mı oldu, bunlar ortaya çıkacak" dedi.

Görüşmeler neticesinde F-4 tipi, silahsız ve 2 pilotlu uçağın düşürüldüğünün ortaya çıktığını belirten Gül, uçağın Türkiye karasularında mı yoksa Suriye sınır dahilinde mi düşürüldüğünün araştırmalar sonucunda açıklanacağını söyledi.

Gül, uçağın parçalarının bulunduğunu ve havadan ve denizden pilotların aranmasının devam ettiğini ifade etti.

Bu arada, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun konutunda Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, üst düzey askeri yetkililer ve bürkratların katıldığı bir toplantı yapıldı.

Bundan sonra atılacak adımların görüşüldüğü toplantı sonrasında kaybolan iki pilottan henüz haber alınamadığı açıklandı.

Davutoğlu, toplantının ardından Başbakan Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme ile ilgili resmi açıklamanın yarın yapılması bekleniyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise sükunet çağrısı yaparak tahrik edici konuşma ve davranışlara prim verilmemesi çağrısında bulundu.

Arınç, "kritik bir konu olduğunu kabul ediyoruz ancak bunu açıklayıcı bilgilere sahip değiliz, konu üzerinde süratle çalışma yapılmaktadır. Umarım en kısa zamanda bu ilan edilecektir'' dedi.

Uçağı Suriye düşürdü

Türkiye'de akşam saatlerinde sona eren güvenlik zirvesi sonunuda yapılan açıklamada, Malatya'dan kalktıktan sonra temasın kesildiği söylenen uçağın "Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" denilmişti.

Açıklamada, "Olay aydınlatıldıktan sonra gerekli adımlar atılacak" ifadesi de yer aldı.

Ankara'da yaklaşık iki saat süren toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, içişleri ve dışişleri bakanlarının yanısıra genelkurmay başkanı ve MİT müsteşarı da katıldı.

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Genelkurmay Başkanlığı, yerel saatle 10.30'da Malatya-Erhaç hava meydanından kalkan bir F-4 savaş uçağıyla 11.58 sularında iletişimin kesildiğini duyurmuştu.

Brezilya'da katıldığı BM Rio+20 zirvesinden dönen Erdoğan, güvenlik toplantısından önce yaptığı açıklamada uçağın akıbetiyle ilgili olarak "Bildiğiniz gibi Hatay'ın güneyinde, aynı zamanda Lazkiye'ye yakın 8 mil uzaklıkta böyle bir bölgede olduğu söyleniyor" dedi.

Başbakan Erdoğan, arama çalışmalarına Türk donanmasına ait gemilerle birlikte Suriye'ye ait gemilerin de katıldığını açıkladı.

Suriye'de resmi Sana haber ajansının yaptığı açıklamada Suriye askeri güçlerinin Suriye hava sahası içinde alçaktan hızla uçan bir cismi uçaksavarla düşürdüğü ve bu tür durumlarda uygulanan mevcut yasalara göre hareket edildiği bildirildi.

Suriye askeri yetkilileri, düşürülen uçağın Türkiye'ye ait olduğu tespit edildikten sonra, yetkililerle temas kurulduğunu ve ortak arama çalışmalarına başlandığını söyledi.

Uçağın düşme nedeni ile ilgili resmi açıklama yapılmadan önce, BBC Arapça bölümüne konuşan görgü tanıkları Suriye hava savunma sisteminden açılan ateşte kime ait olduğunu bilmedikleri bir uçağın düşürüldüğünü söylemişti.

Lübnan'daki El-Manar Televizyonu da ekranda verdiği altyazıda "Suriyeli yetkililerin Suriye hava sahasındaki bir Türk savaş uçağının düşürüldüğünü, bir diğerinin de vurulduğunu teyit ettiklerini" duyurmuştu.

Türkiye'de çıkan ilk haberlerde Suriyeli yetkililerin Başbakan Erdoğan'ı arayarak özür diledikleri duyuruldu.

Ancak Başbakan Erdoğan daha sonra basın toplantısında bu konuda kesin bir bilgi olmadığını ve yapılacak güvenlik zirvesinden sonra detaylı bilgi verileceğini söylemişti.