Düşürülen uçak İngiltere basınında

Telif hakkı Other

Independent on Sunday, Suriye'nin düşürdüğü Türk savaş uçağıyla ilgili haberin başlığında, ''Türkler 'gerekli olan herşeyi' yapacak'' diye yazıyor.

Gazete, Türkiye'nin saldırıyla karşılık verme olasılığını bertaraf etmediğini belirterek, Birleşmiş Milletler'in hem Türkiye hem de Suriye tarafına itidal çağrısında bulunduğunu yazıyor.

Independent on Sunday, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in Türkiye'nin diplomatik planda ya da başka türde bir tepki vermesi gerektiği şeklindeki sözlerini öne çıkarıyor.

Gazete, Suriyeli dışişleri sözcüsünün dün yaptığı açıklmada ''Türkiye'ye karşı düşmanca bir tavır sergilemedikleri'' yönündeki sözlerini, gerginliği azaltmaya yönelik bir çaba olarak tanımlıyor.

Independent on Sunday, Suriyeli sözcünün vurdukları F-4 savaş uçağının bir Türk uçağı olduğunun farkında olmadıklarını ve ülkesinin sadece ''kimliği belirsiz'' bir uçağa karşı meşru egemenlik haklarını kullandığını söylediğini bildiriyor.

Sunday Telegraph gazetesi de konuyla ilgili haberinde Suriye'nin gerginliği yumuşatmaya çalıştığı görüşünü, ''Şam 'kaza' dedi'' başlığıyla aktarıyor.

Sunday Times'ın haberinde ise, Türk yetkililerin uçakla ilgili yaptıkları açıklamalarda, düşürülen F-4'ün neden o kadar düşük irtifada uçtuğu konusuna açıklık kazandırmakları görüşü bildiriliyor.

Sunday Times'a göre bir olasılık, Kıbrıs istikametinde keşif uçuşuna çıkan F-4, rotasını şaşırarak Suriye sahillerine yaklaşmış olabilir. Gazete, Kıbrıs hükümetinin İsrail ile işbirliği içinde Akdeniz'deki doğal gaz kaynaklarından yararlanma planını açıkladığından bu yana, Türkiye hava kuvvetlerine ait çoğunluğu F-4 tipi savaş uçağının bölgedeki keşif uçuşlarının keskin bir artış gösterdiğini yazıyor.

Independent on Sunday, düşürülen uçağın Suriye krizinin bölgesel düzeyde derinleşmesine yol açabileceği kaygılarını aktararak, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin bu yönde bir uyarıda bulunduğunu yazıyor.

Independent on Sunday, Başbakan Erdoğan üzerinde sert bir tepki vermesi yönündeki baskılara koşut, sükunet ve soğukkanlılık telkin edenlerin de bulunduğunu kaydederek, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını bu ikinci grupta değerlendiriyor.