Esad: Türk uçağını keşke düşürmeseydik

Son güncelleme: 3 TEMMUZ 2012 - TSİ 17:59
Utku Çakırözer ve Beşar Esad

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, geçen ay düşürdükleri Türk savaş uçağını uçaksavar bataryası ile vurduklarını belirterek, "Türkiye'ye ait olduğunu düşürdükten sonra öğrendik. Yüzde yüz 'Keşke düşürmeseydik' diyorum" şeklinde konuştu.

Suriye Devlet Başkanı Esad, tıklayın tıklayın Cumhuriyet gazetesi Ankara temsilcisi Utku Çakırözer'e verdiği mülakatta, "Düşürene kadar uçağın kime ait olduğunu bilmiyorduk. Uçak İsrail uçaklarının daha önce üç kez kullandığı koridoru kullanıyordu. Radarlarımızda görmediğimiz ve bilgi de verilmediği için askerler düşürdü" dedi.

Cumhuriyet'e mülakatında, uçağı Türkiye’nin iddia ettiği gibi uluslararası hava sahasında düşürmüş olsalar “özür dilemekten” çekinmeyeceklerini belirten Esad, “Türk hükümeti iki ordu arasındaki ilişkileri kesmemiş olsa, konuyu yine askeri makamlar arasında ele alır, bu kadar büyümeden çözerdik. Ama son aylarda artık acil durumda arayacak bir Türk komutanın telefonu bile yok elimizde” dedi.

Sınıra yığınak

Türkiye ile arasındaki ilişkilerde yaşanan değişimi anlatan Beşar Esad, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

"Birincisi 50’lerin ortasında Bağdat Paktı döneminde yine Türkiye sınırımızda yığınak yapmış, mayınlar döşemişti. İkinci ise Öcalan krizi dönemiydi. Her iki olayda da Türkiye’ye düşman gibi bakmadık. Ne yığınak yaptık ne karşılık verdik."

"Şimdi de Erdoğan hükümeti ne yaparsa yapsın Türkiye sınırına yığınak yapmadık ve yapmayacağız. Türk halkı dostumuzdur ve bizi anlayacaktır." diyen Suriye Devlet Başkanı Esad, "Türkiye hükümetinin Suriye’ye düşman olmasının bir önemi yok. Eğer Türk halkı düşmanlık beslemeye başlarsa işte o zaman sorun var demektir." diye sürdürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Suriye'nin Türkiye'nin güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirterek askeri angajman kurallarının değiştirildiğini açıklamıştı.

BM'den silahlanma uyarısı

Navi Pillay

Bu arada, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları temsilcisi Navi Pillay, Suriye’de çatışan tarafların daha da silahlanmasından “ne olursa olsun” kaçınılması gerektiğini söyledi.

Pillay ayrıca çatışmanın Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi için BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı çağrıyı yineledi.

Navi Pillay konuşmasında hiçbir ülkenin adını geçirmeden Suudi Arabistan ve Katar’ın muhaliflerin oluşturduğu Bağımsız Suriye Ordusu’na silah ve para sağladığını savundu.

Rusya ve İran’ın da Suriye hükümet kuvvetlerine silah yardımı yaptığı iddia ediliyor.

New York’ta bulunan BBC muhabiri Barbara Plett, Pillay’ın Suriye hükümet kuvvetlerinin muayenehanelere saldırdığını, muhaliflerin de askeri nedenlerle bir tıbbi tesisi ele geçirdiğini söylediğini aktarıyor.

Esad'ın açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu açıklama, uçağın düşmesiyle başlayan gerginliği gidermeye yeterli mi? Okurlarımızın yorumlarını okumak için tıklayın tıklayın

Bize Ulaşın

* Doldurulması zorunlu alanlar

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.