Türk pilotların cenazeleri bulundu

Telif hakkı AP

Suriye tarafından geçen ay düşürülen Türk savaş uçağının cenazelerinin 12 gün sonra bulunduğu açıklandı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy'un naaşları denizin dibinde tespit edilmiştir. Naaşların gemiye alınma çalışmaları devam etmektedir" denildi.

Türkiye, bir süre Suriye hava sahasına giren F4 tipi keşif uçağının uluslararası hava sahasında düşürüldüğünü açıklamıştı. Suriye uçağın Suriye hava sahasına girdiği için düşürüldüğünü duyurmuştu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhuriyet gazetesine demecinde "Türkiye'ye ait olduğunu düşürdükten sonra öğrendik. Yüzde yüz 'Keşke düşürmeseydik. Düşürene kadar uçağın kime ait olduğunu bilmiyorduk. Uçak İsrail uçaklarının daha önce üç kez kullandığı koridoru kullanıyordu. Radarlarımızda görmediğimiz ve bilgi de verilmediği için askerler düşürdü" demişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta Suriye'nin Türkiye'nin güvenliği için tehdit oluşturduğunu belirterek askeri angajman kurallarının değiştirildiğini açıklamıştı.

Cumartesi günü Suriye'den havalanan helikopterlerin Türkiye sınırına yaklaşmasıyla Genelkurmay Başkanlığı'nın altı adet F-16 savaş uçağını bölgeye gönderdiği açıklanmıştı. Üç farklı Suriye helikopterinin değişik bölgelerde Türkiye sınırına yaklaşmasıyla savaş uçaklarının kontrol uçuşu yaptığı belirtiliyor. Cuma günü de Suriye sınırına roketatar ve uçaksavarlar gönderilmişti.

İlgili haberler