Halep ateş altında

Suriyenin ikinci büyük kenti Halep sabah erken saatlerden itibaren yoğun çatışmalara sahne oluyor.

İsyancılar hükümet güçlerinin bir süredir bekledikleri taarruzu başlattığını söylüyor.

Son bir kaç günde bölgeye sevk edilen ve çevrede yığınak yapan ordu birlikleri sabah tanklarla kentin güney batısından, isyancıların mevzilendiği Selahaddin semtine ilerlemeye başladı.

Görgü tanıklarına göre Selahaddin ve Sahur'da açılan ateşin sesi, şimdi kentin hemen her yerinden duyuluyor. MiG savaş uçakları da alçaktan uçuş yapıyor.

Halep'te bulunan BBC muhabiri Ian Pannell, tanık olduğu çatışmalarda ölen ve yaralanan isyancılar olduğunu söylüyor.

Özgür Suriye Ordusu'ndan isyancılar ordunun bir akınını püskürttüklerini ve bazı tankları imha ettiklerini duyurdu, ancak bu bilgiler bağımsız kaynaklarca teyit edilmedi.

Bir hükümet yetkilisi ise AFP haber ajansına isyancıların dar sokaklarda mevzilendiğini bu koşullarda çatışmanın zor olacağını söyledi.

Muhabirimiz kentte denetimi ele almanın her iki taraf için de hayati önem taşıdığını belirtiyor; son haftalarda olanakları artmış olsa da isyancıların silah ve mühimmat açısından hala hükümet güçleri karşısında zayıf olduğunun altını çiziyor.

Ülkenin ekonomik merkezi olan kent, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın iktidarını sürdürebilmesi açısından kritik önemde görülüyor.

Bu yüzden Esad'ın kentte yeniden tam denetim sağlamak için olanaklarını sonuna dek kullanacağı beklentisi yaygın.

Geçen hafta isyancılar, kentin yüzde 50-70 arasındaki bölümünde denetimi ele geçirdiklerini öne sürmüş, yabancı gözlemciler oranları doğrulayamamakla birlikte, isyancıların son iki haftada denetimlerini giderek pekiştirdiğini kaydetmişti.

İsyancıların silahlı kolu Özgür Suriye Ordusu, ordunun karşı saldırı başlatması beklentisi doğrultusunda bir süredir mühimmat ve tıbbi malzeme stokluyordu.

Siviller kaçıyor, Rusya öfkeli

Kaynak, AFP

Pek çok ülke, son günlerde yoğunlaşan çatışmalar ardından, ülkenin aynı zamanda en büyük kenti olan Halep'te bir katliam yaşanmasından endişe duyduklarını kaydetmişti.

Kentte bulunan BBC muhabiri Ian Pannell, pek çok kişinin yaralandığı ya da öldüğü şeklinde haberler olduğunu, izinli doktorların göreve çağırıldığını, sivillerin aileleri ile beraber kent dışına kaçmaya çalıştığını söylüyor.

Dün, Kızılay çatışmaların yoğunlaşması dolayısıyla Halep'teki bazı faaliyetlerini askıya almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halep'te bir trajedi yaşanmakta olduğunu ancak Suriye hükümetinin silahlı bir muhalefetin burada varlık göstermesini sineye çekmesini beklemenin gerçekçi olmadığını kaydetti.

Moskova yönetimi ayrıca AB'nin yeni uygulamaya giren yaptırımları kapsamında Rus bandıralı gemilerin aranmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

Soçi'de bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Batılı ortaklarımız, özünde Suriye'nin bazı komşuları ile birlikte rejime karşı bir silahlı mücadeleyi teşvik ediyor, destekliyor ve yönetiyor" diye konuştu.

Suriye'deki çatışmalar 18 Temmuz'da başkent Şam'da bir hükümet merkezine düzenlenen ve üst düzey dört güvenlik yetkilisinin öldüğü saldırıdan bu yana iyice şiddetlendi.

Özgür Suriye Ordusu, saldırı sonrası Şam'ın bazı kesimlerini ele geçirdi, ancak hükümetin başlattığı operasyon ardından çekilmek zorunda kaldı.

Suriye devlet televizyonu haberlerinde "Şam'da başarısızlığa uğrayan isyancıların şimdi Halep'i terör yuvası haline getirmeye çalıştığı" ifadesini kullanıyor.

İsyancılar ayrıca geçen hafta Türkiye ve Irak sınırlarındaki bazı geçiş noktalarını ele geçirdi.

Suriye'de geçen yıl Mart'ta hükümet aleyhtarı eylemlerle başlayan, ancak yerini kısa sürede şiddet ve çatışmalara bırakan olaylar yakın zamana dek yine de Şam ve Halep'i doğrudan etkilemiyordu.

Kimyasal silah kaygısı

Dün, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun Suriye yönetimine operasyonlarını durdurma çağrısı yapmış; ayrıca hiç bir durumda kimyasal silah kullanmayacağına dair açık bir taahhütte bulunulmasını istemişti.

Suriye yönetimi, geçen hafta elinde kimyasal silahlar olduğuna dikkat çekmiş, bunları halkına karşı kullanmayacağını; sadece 'yabancı işgalciler' karşısında bu silahlara başvurulacağını bildirmişti.

Suriye'nin resmi söylemi, ülkedeki şiddetin yabancıların desteklediği ‘silahlı terör örgütleri’nden kaynaklandığı şeklinde. Bu da bu silahların isyancılara karşı da kullanılması olasılığını akla getiriyor.

Birleşmiş Milletler'in ülkedeki gözlemci heyetine üç ay boyunca başkanlık eden Tümgeneral Robert Mood, Beşar Esad yönetiminin son bulmasının "zaman meselesi" olduğunu söyledi.

19 Temmuz'da görevini noktalayarak ülkeden ayrılan eski gözlem heyeti başkanı Mood, Beşar Esad'ın devrilmesinin kaçınılmaz olduğunu, ancak bu süreçte şiddetin daha da kötüye gidebileceğini belirtti.

Norveçli General, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada 'böylesine ağır askeri güç kullanan ve sivil nüfusa orantısız güç uygulayan bir rejimin düşmesinin artık zamana kaldığını' söyledi.

Suriyeli isyancılar, ülkedeki olaylarda 19 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler'in Mayıs ayı itibariyle açıkladığı rakamlar, en az 10 bin kişinin öldüğü şeklinde.

Suriye hükümetinin Haziran ayında açıkladığı veriler ise, 3211'i sivil, 2566'sı asker ve polis olmak üzere 6,947 Suriyelinin öldüğü şeklinde.