Ryan: Amerika eski günlerine dönecek

Son güncelleme: 30 AĞUSTOS 2012 - TSİ 06:53

Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı adayı Paul Ryan, Florida eyaletinin Tampa kentindeki parti kongresinde yaptığı konuşmasında, Amerika’nın ‘eski günlerine döneceği' sözünü verdi.

Wisconsin Temsilciler Meclisi üyesi Ryan, Başkan adayı Mitt Romney ile beraber "zor meseleleri geçiştirmeyeceklerini" söyledi.

Parti kongresinde, Ryan’ın yanı sıra Arizona Senatörü ve 2008 yılı Başkan adayı John McCain ile eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da söz aldı.

Mitt Romney, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Barack Obama’ya rakip olacak.

Ryan, “Dört yıldır oradan oraya dolanan Amerika’nın artık geriye dönmesi gerekir. Bunu yapacak kişi Vali Mitt Romney’dir” dedi.

Parti kongresinin ikinci gününde Ryan, “Matematik ve bu momentum bizi bunaltmadan önce bu ülkenin ekonomik sorunlarını çözeceğiz” diye konuştu.

İlk defa bu kadar geniş bir kitleye seslenen 42 yaşındaki Paul Ryan, Başkan Yardımcılığı görevine adaylığını kabul ederken şu ifadeleri kullandı:

“Zor meseleleri başımızdan savmayacağız, liderlik edeceğiz. Dört yılımızı başkalarını suçlayarak geçirmeyip sorumluluğu üstleneceğiz. Bizi bekleyen görev zor olacak. Elimizden gelenin en iyisini yapmamız gereken zamanlardayız ve biz bunu yapabiliriz.”

'Mezunlar solmuş Obama posterlerine bakmayacak'

Ryan’ın en çok alkış alan sözleri şunlar oldu:

“Üniversite mezunları, 20’li yaşlarını çocukluklarında kullandıkları yatak odalarında, solmuş Obama posterlerine bakarak ve evden ne zaman ayrılabileceklerini, hayata ne zaman tutunabileceklerini düşünerek geçirmemeli.”

Ryan’dan önce konuşan Senatör McCain de, ‘Amerika’nın değerlerine uyumlu olmadığını’ söylediği Obama’nın dış politikasını eleştirdi.

McCain, Obama’nın Suriye halkını ‘vahşi ve adil olmayan bir mücadeleye’ terk ettiğini belirtip “Dünya hiç bu kadar çok liderliğimize ihtiyaç duymamıştı. İnsanlar Amerika’dan daha azını değil, daha çoğunu istiyor” dedi.

Condoleezza Rice da konuşmasında, Romney ve Ryan’ın “Amerika nerede duruyor” sorusuna yanıt vereceklerini ifade ederken Obama’ya hiç atıfta bulunmadı.

Ryan’ın konuşmasından hemen önce Obama’nın seçim kampanyasını yürüten grup, Ryan’la ilgili yayınladıkları bir videoda aday için “eski çağdan kalma biri” ifadesini kullandı.

Mitt Romney’nin de bugün kongrenin kapanışında bir konuşma yapması bekleniyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.