Moon tarikatı lideri öldü

Son güncelleme: 3 EYLÜL 2012 - TSİ 10:46

Binlerce çifti toplu törenlerde evlendirmesi ile ünlenen Moon tarikatı lideri Güney Koreli Sun Myung Moon 92 yaşında hayatını kaybetti.

Sun Myung Moon 50'li yıllarda Güney Kore'nin başkenti Seul'de tarikatı kurduktan sonra kendini mesih ilan etmişti.

Moon tarikatının özellikle ABD'de milyonlarca müridi bulunuyor.

Ancak bir çok kişi Moon'u insanların beynini yıkamak ve inananlardan parasal çıkar sağlamakla suçluyor.

Moon tarikatı iş dünyasında da imparatorluğa dönüştü. ABD'deki Washington Post başta olmak üzere gazeteleri, silah fabrikaları, üniversiteleri ve yiyecek dağıtım şirketleri bulunuyor.

Lider Moon bu sabah erken saatlerde Seul'ün kuzeydoğusunda, tarikatın merkezi yakınlarında bulunan Gapyeong hastanesinde hayatını kaybetti.

Moon tarikata ait bu hastaneye iki hafta önce zatüree teşhisi ile yatırılmıştı.

Tarikat liderin cenazesinin 15 Eylül'de toprağa verileceğini, bu tarihe kadarki 13 günlük sürede de müritlerin yas tutacağını açıkladı.

Moon evinin yakınlarındaki Cheonseung dağına gömülecek.

Tarikat liderinin yardımcısı Bo Hi Pak '' O bizim babamız ve Tanrı'nın mesihiydi. Vücudu Tanrı tarafından özel olarak yapılmıştı bu nedenle 100 yaşına kadar yaşayacağına inanıyorduk'' dedi.

Moon'un en küçük oğlu Hyung-jin Moon 2008 yılında tarikatın en üst düzey yetkilisi yapılmıştı. Diğer 13 çocuğundan bazılarıları da tarikatta önemli görevlerde bulunuyor.

'İsa'nın çağrısı'

Moon 1920 yılında Kuzey Kore'nin Pyongan bölgesinde doğdu.

Tarikat lideri 15 yaşında dua ederken İsa'nın kendisine göründüğünü ve Tanrı'nın krallığını dünyada kurmasını talep ettiğini iddia ediyordu.

Moon bu talebi iki defa reddettiğini ancak İsa'nın ısrarı sonucu üçüncü teklifi kabul etmek zorunda kaldığını söylüyordu.

Moon daha sonra bu iddiaları nedeniyle Presbiteryan Kilisesi'nden atıldı ve Güney Kore'ye kaçmadan önce kuzeyin komünist yönetimi tarafından hapse atıldı.

Tarikat lideri Dünya Barışı için Aile Federasyonu ve Birlik adını verdiği kiliseyi 1954 yılında kurdu.

Tarikat dünyada binlerce çiftin bir arada evlendirildiği toplu düğün törenleriyle tanındı.

Dünyada barışın anahtarının evlilik olduğuna inanan Moon ve eşi bazen evlenecek gençleri kendileri seçiyordu.

Evlendirilen çiftlerden bir çoğu düğüne kadar birbirlerini tanımıyordu. Ancak son yıllarda durumun değiştiği, çiftlerin birkaç ay öncesinden tanıştığı belirtiliyor.

60 ve 70'li yıllarda kilise, müritlerinin beynini yıkamakla ve aileleri parçalamakla suçlandı.

Ayrıca Moon'un kiliseyi maddi çıkar sağlamak için kullandığı iddia ediliyordu.

Moon bu iddiaları daima reddetti ancak 70'li yıllarda taşındığı ABD'de 1982 yılında vergi kaçakçılığı nedeniyle 11 ay hapis yattı.

Yatırımları

ABD'de bir çok lüks emlak sahibi olan Moon, Washington Times gazetesinin de kurucusu.

Güney Kore'de de bir çok yatırımı olduğu biliniyor.

Moon hayatının ilerleyen yıllarında Kuzey Kore ile ilişkilerini de güçlendirdi. 1991 yılında Kuzey Kore lideri Kim il Sung ile bir araya geldi.

Moon ilerleyen yıllarda da tartışma yaratmaya devam etti.

2003 yılında yaptığı bir konuşmada soykırımın Yahudilerin İsa'yı öldürdükleri için ödediği bir bedel olduğunu iddia etti.

Tarikat lideri 2006 yılında Güney Kore'ye geri döndü ve Amerika'daki işlerinin idaresini 14 çocuğundan bazılarına bıraktı.

Moon son olarak Mart 2012'de toplu bir düğün töreninde 2 bin 500 müridini evlendirmişti.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.