Müslüman dünyasında film protestoları yayılıyor

Son güncelleme: 18 EYLÜL 2012 - TSİ 01:20

Müslüman dünyasında, ABD yapımı 'Müslümanların Masumiyeti' filmine yönelik protestolara her geçen gün yenileri ekleniyor.

Pakistan'daki gösterilerde dün iki kişi yaşamını yitirirken Hizbullah gerçekleştireği bir dizi eylemin ilkini dün, Lübnan'ın başkenti Beyrut'un güneyinde yaşama geçirdi.

AP Haber Ajansı, ABD’nin Lübnan Büyükelçiliği’nde görevli diplomatların, gösteriler sırasında tehlikeli bir durum oluşmaması için arşivlerindeki gizli belgeleri yakmaya başladığı bildirdi.

Dün Pakistan'ın Hayber Pahtunva bölgesinde basın kulübü ateşe verilirken, Yukarı Dir bölgesinde de hükümet binalarına saldırılar düzenlendi.

Binlerce öğrenci Peşaver'de sokaklara döküldü.

Lahor'da avukatlar yürüyüş düzenledi, Karaçi'de ise polis kalabalığı dağıtmak için ateş açtı.

Hizbullah'tan dev miting

Hizbullah taraftarları ise, önceki gün örgütün genel sekreteri Hasan Nasrallah'ın yaptığı çağrı doğrultusunda dün akşam saatlerinde Beyrut'un güneyinde biraraya geldi.

Genelde bu tip etkinliklerde konuşmayan Nasrallah, kalabalık kitleye yönelik olarak kısa bir konuşma yaptı.

Gösteriye katılımı teşvik eden Sünni, Şii ve Hristiyan din adamlarına ve çeşitli partilere teşekkür eden Nasrallah, infiale yol açan filmde İslam'a ve Hz. Peygamber'e hakaretler edildiğini belirttip bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Nasrallah, ''Bugünkü gösteri dünya çapında yapılacak gösterilerin ilkidir. Her hükümet ya da devlet, filmin gösterildiği ve hakaretler içeren görüntülerin yer aldığı siteleri kapatmalıdır. ABD ifade özgürlüğü adına bu olaya farklı yaklaşıyor ama bu filmin tamamlanması önü alınmaz olaylara yer açar'' diye konuştu.

Hizbullah lideri bu konuda atılacak adımlarda geç kalınması durumunda benzer tecavüzlerin yolunun açılacağını, bunun sonucunu ise kimsenin kestiremeyeceğini sözlerine ekledi.

ABD karşıtı sloganlar atılan gösteride, Hz. Muhammed'e ithafen ''1 milyon ve 400 bin kişi senin hizmetindedir'' yazılı pankart dikkati çekti.

Günün diğer protestoları ise şöyle:

· Filipinler'in Marawi kentinde 3 bin kişinin katıldığı öfkeli protestolarda ABD ve İsrail bayrakları yakıldı.
· AFP'nin bildirdiğine göre Yemen'in başkenti Sanaa'da yüzlerce öğrenci Amerikan büyükelçisinin atılması çağrıları yaptı.
· Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yüzlerce protestocu polisle karşı karşıya geldi.
· AFP ajansına göre yüzlerce Filistinli Ramallah'ta barışçı bir oturma eylemi yaptı
· Afganistan'ın başkenti Kabil'de ise bini aşkın kişinin katıldığı gösteride polise ateş açıldı, polis arabaları yakıldı. Protestocuların taşlı saldırısında 40 kadar polis yaralandı.
Protestolar ilk olarak geçen Salı günü Mısır'ın başkenti Kahire'de başlamıştı.
Salı gününden bu yana çeşitli ülkelerde en az 12 kişi yaşamını yitirdi.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.