Beyrut saldırısı hükümeti de sarstı

Son güncelleme: 20 EKİM 2012 - TSİ 12:00

Lübnan'da cuma akşamı iç istihbarat servisi başkanının da aralarında bulunduğu 8 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından ülkede siyasi kriz yaşandı.

Bakanlar Kurulu olağanüstü toplanırken, Başbakan Necib Mikatı istifasını Cumhurbaşkanı Michel Süleyman'a sundu.

Süleyman'ın istifayı kabul etmediği, Mikati'den bir süre daha görevinde kalmasını istediği bildirildi.

Mikati, ülkenin çıkarı için görevde kalmayı kabul ettiğini belirterek, Lübnan'ın birarada, güçlü ve güvenli olması gerektiğini vurguladı.

Lübnan'da Suriye lideri Beşar Esad karşıtı olan siyasi gruplar iç istihbarat başkanı Wissam el Hassan'ın öldüğü saldırıdan Şam'ı sorumlu tutuyor.

Muhalefet liderlerinden Saad Hariri ile Dürzi lider Velid Canbulat saldırının arkasında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın olduğunu öne sürerken, Suriye hükümetinden bir yetkili saldırıyı kınadı.

Hariri'nin başında olduğu muhalefet koalisyonu ayrıca Lübnan hükümetini de istifaya çağırdı.

Bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırı cuma günü Saad Hariri'nin 14 Mart Koalisyonu adlı hareketinin genel merkezinin yakınlarında bulunan bir caddede meydana geldi.

Hariri'ye yakın bir isim olarak bilinen Wissam el Hassan, 2005'te Saad Hariri'nin babası eski Başbakan Refik Hariri'yi hedef alan bombalı saldırıyla ilgili olarak Suriye'yi suçlayan soruşturmanın başındaki isimdi.

El Hassan'ın Suriye'yle bağlantılı olduğu öne sürülen bombalı eylemler planlamakla suçlanan eski bir kabine üyesinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan operasyonu da yöneten güvenlik yetkilisiydi.

Lübnan'da Suriye'deki çatışmalar konusunda Esad'ı destekleyenler ve karşıtları arasında derin ayrılıklar yaşanıyor.

Ülkedeki gerilim de komşudaki çatışmalar nedeniyle tırmanıyor.

Wissam el Hasan, Lübnan güvenlik birimleri içinde Suriye yönetimine muhalefetiyle tanınıyordu.

Suriye Enformasyon Bakanı ise, saldırıyı "alçakça düzenlenmiş bir terör eylemi" diye niteleyerek kınadı.

Lübnan'ın başlıca Şii grubu olan, Suriye yandaşı Hizbullah da saldırıyı kınadı.

Olayın sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.