Lübnan'da gece boyu çatışma

Son güncelleme: 22 EKİM 2012 - TSİ 12:28

Beyrut'ta bombalı saldırıda öldürülen eski güvenlik şefi Wissam el Hassan'ın dünkü cenazesi ardından Lübnan'ın birçok bölgesinde gece boyunca şiddetli silahlı çatışmalar yaşandı.

En şiddetli çatışmaların yaşandığı Trablusşam'da, biri 9 yaşında bir kız çocuğu olmak üzere en az üç kişi öldürüldü.

Beyrut'da silahlı gruplar çatışmaya girişirken, polis de başbakanlığın önünde biriken kalabalığı dağıtmak için gaz bombası kullandı.

General Hasan ve en az iki kişi daha, Cuma günkü bombalı saldırıda öldürülmüştü.

Öldürülen eski güvenlik şefi Hassan komşu Suriye'deki Beşar Esad yönetimi ve onun Lübnan'daki müttefiklerinin karşşısındaki en önemli simalardan biriydi.

Yıllar önce gerçekleştirdiği soruşturma, eski başbakan Refik Hariri'nin öldürülmesinin arkasında Şam'ın olduğuna işaret etmişti.

Hassan ayrıca yakın geçmişte Suriye ortaklığıyla Lübnan'da bir dizi bombalama düzenlemeye çalıştığı suçlamasıyla eski bir bakanın tutuklanmasını sağlamıştı.

Başbakan Necib Mikati, bombalamanın bu tutuklamayla bağlantılı olabileceğini ima etti.

General Hassan'ın dünkü cenazesi sırasında muhalefet Suriye yanlısı şii Hizbullah hareketi ve müttefiklerinin ağırlıkta olduğu hükümeti ve başbakan Necip Mikati'yi istifaya çağırdı.

Cenazeden ayrılan bir öfkeli grup ise başbakanlığı basma girişiminde bulundu. Güvenlik güçleriyle yer yer çatışmaya giriştiler.

Başkent Beyrut'un güney mahallelerinde daha ileri saatlerde güvenlik güçleri başka silahlı gruplarla çatışmaya girdi.

Hükümetin istifasını talep eden bir grup, halen başbakanlık önünde kamp kurmuş halde bekleyişlerini sürdürüyor.

Dün gece en şiddetli çatışmalar kuzeydeki Trablusşam kentinde yaşandı.

Ölen üç kişiden biri olan 9 yaşındaki kız çocuğunun, keskin nişancıların ateşiyle vurulduğu bildiriliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.