Yunanistan yeni kesintileri onayladı

Son güncelleme: 12 KASIM 2012 - TSİ 07:56

Yunanistan’da parlamento, sokaklardaki protestolara rağmen yeni kesintileri onayladı.

Kesintileri içeren bütçeye 128 milletvekiline ‘hayır’, 167 milletvekiliyse ‘evet’ oyu verdi.

Böylece bu bütçe, geçen haftaki bir başka kesinti paketinin oylamasından daha büyük bir çoğunlukla kabul edilmiş oldu.

Bu bütçe, Yunanistan’ın AB ve IMF’den aldığı kredinin yeni diliminin tahsis edilmesi amacıyla onaylandı.

Bütçe görüşmeleri, Euro bölgesi maliye bakanları zirvesinin hemen öncesinde gerçekleşti.

Parlamento önünde protestolar

Başkent Atina’da parlamentoda görüşmeler sürerken parlamento dışındaysa yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı bir gösteri düzenlendi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (GSEE) çağrısıyla düzenlenen gösterilerde bakanlıklar ve parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'nda bir araya gelen gruplar, hükümet ve IMF aleyhinde slogan attı.

Ana muhalefet partisi Syriza’dan yapılan açıklamada bu kesintilerle birlikte Yunan halkının kış aylarında gerekli temel ihtiyaç maddelerini temin edemez duruma geleceği belirtildi.

BBC’nin Atina’daki muhabiri Mark Lowen, Avrupa hükümetlerinin Yunanistan’a yapacağı bir sonraki yardımın miktarının henüz belirlenmediğini bildiriyor.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Die Welt gazetesine verdiği demeçte, Yunanistan ile ilgili karar alınmasının zaman alacağını ifade etti.

Revize edilerek borç ve açık tahminlerinin yükseltildiği 2013 bütçe taslağında 2013 yılı için Yunanistan kamu borcunun gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 189,1'i olacağı tahmin ediliyor.

Bütçe açığının yüzde 5,2 olacağı öngörüldüğü taslakta, ekonomik daralmanın gelecek yıl yüzde 4,5 olacağı, ülkede bu yıl ağustos ayında yüzde 25,4 olan işsizlik oranının gelecek yıl yüzde 22,8 olacağı, Yunanistan'ın toplam borcunun ise artacağı ve 346,2 milyar avro olacağı tahmini yapılıyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.