Kabil Bankası'ndaki yolsuzluk kardeş Karzai'ye uzanıyor

Son güncelleme: 27 KASIM 2012 - TSİ 16:58

Afganistan'daki batık Kabil Bankası'ndaki yolsuzluk zinciriyle bazı politikacıların cebine 900 milyon dolar aktarıldığı belirtiliyor.

Bağımsız denetçilerin hazırladığı ve New York Times gazetesine sızdırılan rapora göre, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin kardeşi Mahmut Karzai bu durumdan faydalananlardan biri.

Ancak Mahmut Karzai iddiaları reddediyor.

Yolsuzluk olaylarının açığa çıkması nedeniyle 2010'da banka hakkında soruşturma açılmıştı.

Bankaya bağışta bulunan yabancılar, bankanın batması sonucu zayıf durumdaki Afgan ekonomisinin de çöküşe sürükleneceği kaygısıyla bankayı kurtarmıştı.

Kroll Associates adlı denetçi kuruluşun hazırladığı rapora göre, bankanın mal varlıklarına el konduğunda, borçların 900 milyon dolarlık kısmının sadece 19 kişi ve şirkete verildiği tespit edilmiş.

New York Times'ın haberine göre müfettişler, sahte evraklara resmi bir hava kazandırmak için kullanılan 114 damga bulmuş.

Mahmut Karzai: Hayatımın yanlışı

Rapor, yasadışı kredilerden faydalanan kişilerden birinin Mahmut Karzai olduğunu vurguladı; ancak Karzai iddiaları reddederek borcun tamamını ödediğini belirtti.

Karzai BBC'ye yaptığı açıklamada, aleyhinde en küçük bir delil ortaya dökülürse tüm sorumluluğu üstleneceğini söyledi.

Karzai, Kabil Bankası sürecine katılımını ise "Hayatımda yaptığım en büyük yanlış" diye tanımladı.

277 sayfalık raporda Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin bankadan yararlandığını gösteren bir iddia bulunmuyor.

BBC Kabil muhabiri Quentin Sommerville, çalınan paranın çok az bir kısmının geri dönme ihtmali olduğunu vurguladı.

Uzmanlar Afganistan'a akan yüklü yabancı para nedeniyle benzer yolsuzlukların yeniden yaşanabileceğini belirtiyor.

Kabil Bankası kurucusu ve eski başkanı Serkan Farnud ve bankanın eski CEO'su Halilullah Ferozi bankanın çöküşünden sorumlu tutulan kişiler arasında bulunuyor.

Batılı ülkelerin, bankanın denetim raporuna ek olarak talep ettiği yolsuzluğa karşı rapor ise bir Afgan kuruluş tarafından bu hafta içerisinde açıklanacak.

ABD ve müttefikleri, sorumluluk sahibi kişiler hakkında yasal işlem başlatılmadığı takdirde yasal yardımlarda kesinti yapma tehdidinde bulunuyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.