Papa 12 Aralık'tan itibaren 8 dilde Twitter'da

Son güncelleme: 3 ARALIK 2012 - TSİ 14:48

Papa 16. Benediktus, Noel yaklaşırken Katolik Kilisesinin görüşlerini yaygınlaştırmak amacıyla @pontifex adı altında Twitter hesabından mesaj göndermeye başlayacak.

Vatikan'dan bir yetkili, Papa'nın,12 Aralık'tan itibaren kendisine sorulan soruları İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, İspanyolca ve Arapça dillerinde yanıtlayacağını açıkladı. Papa'nın ilk olarak inançla ilgili soruları yanıtlayacağı belirtildi ve soruların gönderilmesi istendi.

Vatikan yetkilisi, "pontifex" sözcüğünün "Papa"yı ifade etmesinin yanı sıra "köprü kurucu" anlamına gelmesi bakımından seçildiğini kaydetti.

Açıklama ardından Papa 16. Benediktus'un takipçi sayısı hızla artmaya başladı. Papa'nın Twitter sayfasında çeşitli dillerde 'Hoşgeldiniz" mesajı yer alıyor. Papa'nın takipçileriyle iletişim kuracağı dillere, ilerde başka dillerin de eklenebileceği kaydedildi.

Vatikan bir süredir internette çeşitli sosyal paylaşım gruplarını kullanıyor. Yakınlarda da dünya çapında Katolik siteleri bir araya getiren küresel bir portal kurulmuştu.

Vatikan, "Papa'nın Twitter'da varlık göstermesi, Kilise'nin dijital alanda da yer alması gerektiğine inandığını somut bir şekilde ortaya koyuyor" dedi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.