'Yunanistan Avrupa'nın yolsuzluğa en çok bulaşmış ülkesi'

Son güncelleme: 5 ARALIK 2012 - TSİ 13:56

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) tarafından dünya çapında düzenlenen kamuoyu yoklaması, Yunanistan'ın 27 Avrupa ülkesi arasında yolsuzluğa en çok bulaşmış ülke olarak algılandığına işaret ediyor.

Küresel çapta, Danimarka, Finlandiya ve İsveç yolsuzluğa en az bulaşmış ülkeler olarak algılanırken, Afganistan, Kuzey Kore ve Somali ise dünyada yolsuzluğun en yüksek olduğu ülkeler arasında anıldı.

Geçen yıl 61. sırada bulunan Türkiye bu yıl 49 puan ile ise listede 54. sırada yer alıyor.

Listede İtalya 72. sırada yer alırken, Avrupa Birliği’nin yeni üyesi Romanya ise 66. sırada yer alıyor.

Transparency International Başkanı Huguette Labelle kamuoyu yoklaması ile ilgili yaptığı açıklamada, hükümetlerin yolsuzluk karşıtı önlemlere ağırlık vermesi gerektiğini belirtti.

Transparency International araştırmasında, yolsuzluklara en çok karışan kurumların siyasi partiler olduğu kaydedildi;

Labelle'e göre bu konuda öncelikle ele alınması gerekenler arasında kamu ihalelerinin daha şeffaf bir şekilde yapılması, kamu yetkililerinin halka hesap verir hale getirilmesi ve siyasi lobi faliyetleri ve partilerin finanse edilmesi konularında daha katı kurallar getirilmesi yer alıyor.

Transparency International'e göre, yolsuzluk konusundaki uluslararası algıya en çok etki eden unsurlar arasında yoksulluk ve çatışmalar bulunuyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.