BM raporu: Afgan adaleti kadınları koruyamıyor

Son güncelleme: 11 ARALIK 2012 - TSİ 11:21

Birleşmiş Milletler'in yayınladığı bir rapora göre, Afganistan'da kadınlar şiddet kurbanı olmaya devam ediyor ve adaletten payını alamıyor.

Kadınların çoğu zaman başlarına gelenleri söylemekten çekinmesi sorunun boyutlarının tam olarak anlaşılmasını önlüyor.

Birleşmiş Milletler raporunda 2009 yılında aile içi şiddeti önlemek için çıkarılan yasanın uygulanmasında bazı ilerlemeler görülmesine rağmen, genelde uygulamada güçlük yaşanıyor.

Rapora göre, bunun nedeni hem kültürel baskılar, hem de polisin tutarsız davranışları.

BM raporu, Afganistan'da kadınlara karşı şiddet olaylarını gündeme taşıyan bazı olayları izledi.

Bunlardan biri geçen ay Kunduz eyaletinde, talibi babası tarafından geri çevrilen bir genç kızın kafası kesilerek öldürülmesiydi. Geçen ay bu olayla ilgili olarak iki kişi tutuklandı, ancak ne olduğu hâlâ tam olarak bilinmiyor ve konuyla ilgili çelişkili haberler alınıyor.

Yine geçen ay, dört Afgan polisi Kunduz eyaletinde genç bir kadına tecavüz etmekten 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Olay ancak, 18 yaşındaki tecavüz kurbanı Lal Bibi'nin konuşmasıyla ortaya çıktı.

Birleşmiş Milletler'in Afganistan Yardım Misyonu'nun raporunda "kültürel baskılar, sosyal normlar, tabular ve bazen de ölüm tehdidi nedeniyle" kadına karşı şiddetin sadece çok az bir bölümünün bilindiği belirtiliyor.

Raporda, adli makamlara ulaşan vakalar veya medya aracılığıyla duyulan olayların, sadece "buzdağının tepesi"ni oluşturduğu kaydediliyor.

Bununla birlikte 2009 tarihli Kadınlara Karşı Şiddetin Önlenmesi Yasası'nın uygulanmasında bazı ilerlemeler görüldüğü ifade edildiyor. Ancak bu yasa çerçevesinde çözülen davaların sayısı hala düşük.

Davalar genelde jirga adı verilen aşiret meclislerine veya benzeri kurumlara sevkediliyor ve rapora göre bu da yasanın uygulanmasını engelliyor.

Raporda polisin ayrıca silahlı gruplara mensup veya nüfuz sahibi saldırganları tutuklamakta isteksiz davrandığı belirtiliyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.