Yunanistan borçlarını üçte bir fiyatına geri satın aldı

Son güncelleme: 12 ARALIK 2012 - TSİ 15:50

Yunanistan'ın borçlarının bir kısmını geri ödemeyi başardığı ancak borç düzeyinin istendiği ölçüde azalmadığı açıklandı.

Yunanistan Borç Yönetimi Ajansı ellerinde Yunan tahvilleri bulunan bazı yatırımcılara 11 milyar euro ödeme yaparak 31,9 milyar euro değerinde tahvil satın aldığını duyurdu.

Bu, bazı yatırımcıların Yunan devlet tahvillerini, piyasa değerinin yüzde 33,8'i fiyatına satmayı kabul etmesiyle mümkün oldu.

Borç ödemesi, Yunanistan'ın içinde bulunduğu kriz karşısında daha fazla borç almasının şartı olarak koyulmuştu.

Borç yüküyle karşıya olan Yunanistan, ekonominin işlemeye devam etmesi için ihtiyacı olan borçları almayı Haziran ayından bu yana bekliyor.

Atina, AB kurtarma fonundan, 11,29 milyar euroluk yardım bekliyor.

Borç kısır döngüsü

Uluslararası Para Fonu IMF, Yunanistan'ın yeni borç paketini alabilmesi için önce borcunun belirlenen kısmını geri ödeyebilmesini istiyor.

Yunanistan'a fon sağlayan kesimlerin bir önceki toplantısında, ülkenin kesinti yapma hızında iki yıllık bir yavaşlatmaya izin verme kararı alınmıştı.

Ancak, bu erteleme kararı Yunanistan'ın yeterince kesinti yapamayıp, borçlanmaya devam etmesine yol açtığı için ülkenin borçlarının önceden tahmin edilenden daha yüksek çıkmasına yol açıyor.

Bu duruma tepki gösteren IMF ise koşulların karşılanmadığı gerekçesiyle Yunanistan'a borç verilmesini geciktiriyor.

Özel yatırımcılar Mart ayında Yunanistan'ın borcundan yaklaşık 107 milyar euro silmeyi kabul etmişlerdi.

Banka ve sigorta şirketlerinin çoğu da paralarının geri kalanını almaktan umutlarını kestiklerini bildirmişlerdi.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.