Hindistan: Polis, tecavüz protestosunda gazeteci öldürdü

Son güncelleme: 23 ARALIK 2012 - TSİ 15:23

Hindistan’ın Delhi kentinde geçen hafta bir kadın öğrencinin toplu tecavüze uğramasını protesto etmek için bugün Manipur Eyaleti’nin başkenti Imphal’de düzenlenen gösterileri izleyen bir gazeteci, polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Bir emniyet yetkilisi AFP haber ajansına yaptığı açıklamada bir kameramanın polisin ateş açması sonucu öldüğünü belirtti.

Thangjam Nanao Singh 36 yaşındaydı.

Eylemlerin en büyüğü Delhi'de gerçekleştirildi.

Delhi’deki Başkanlık Sarayı yakınlarında yapılacak yürüyüşlere yasak getirilmesine rağmen binlerce kişi sokaklarda toplandı ve polisle karşı karşıya geldi.

Çoğunluğu öğrencilerden oluşan eylemcilerin polis barikatlarını kaldırıp Başkanlık Sarayı'na yürümek istemesi üzerine polis, eylemcilere göz yaşartıcı gaz, tazyikli su ve copla müdahale etti.

Göstericiler tecavüzü gerçekleştirenlere ölüm cezası verilmesini istiyor.

Eylemlerde ‘Kadınları koru. Hindistan’ı koru’, ‘Tecavüzcüleri as’ gibi dövizler taşındı.

Hint aydın Arundhati Roy tecavüzle ilgili yaptığı açıklamada son olayın, kurbanın orta sınıf mensubu bir kadın olması nedeniyle böylesine gündeme geldiğini söyledi.

Roy, Hindistan’da kadınlara yönelik tutumunun değişmesi gerektiğini çünkü yasaların sadece orta sınıf mensubu kadınların haklarını koruyacağını ancak hak sahibi olmayan diğer kadınlara yönelik şiddetin devam edeceğini belirtti.

Geçen hafta Delhi kentinde 23 yaşındaki bir öğrencinin seyahat ettiği otobüste toplu tecavüze uğramıştı

Polis, genç kadının Pazar gecesi bir erkek arkadaşıyla seyahat etmekte olduğunu duyurmuştu.

Genç kadınla arkadaşının vahşi bir şekilde dövüldükleri, çırılçıplak soyuldukları ve araçtan atıldıkları açıklanmıştı.

Genç kadının hastanedeki tedavisi sürüyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.