MS hastalarına göz testi takibi

Son güncelleme: 27 ARALIK 2012 - TSİ 03:42

MS olarak bilinen hastalığın takibinin basit bir göz testiyle yapılıp yapılamayacağını araştıran uzmanlar böyle bir ihtimalin olabileceği sonucuna vardı.

Uzmanların çalışması tedavi ile ilgili değil ama hastalığın hangi aşamada olduğunun anlaşılması ile ilgili.

Nöroloji alanında yayın yapan Neurology dergisinideki habere göre, Johns Hopkins Universitesi Tıp Fakültesi'nden uzmanlar MS rahatsızlığı olan 164 kişinin göz tomografisi (Optical Coherence Tomograpy) üzerinde çalışma yaptı.

Verilen bilgiye göre, bu kişilerin gözlerindeki retina tabakaları incelendi.

Uzmanlar, MS'e daha erken yakalanan ve daha yoğun geçiren hastaların retinasının daha ince olduğunu belirlediklerini söylüyor.

Göz tomografi cihazının muayenehanelerde de kullanılabileceğini söyleyen uzmanlar, söz konusu uygulamanın günlük yaşamda ne anlama geleceğini belirlemek için ayrıntılı çalışma yapılması gerektiğini söylüyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.