Mısır'da mizahçı soruşturma altında

Son güncelleme: 2 OCAK 2013 - TSİ 02:47

Mısır'ın popüler mizahçılarından Basim Yusuf, cumhurbaşkanını aşağıladığı iddialarıyla soruşturma altında.

Yusuf hakkında yapılan suç duyurusunda mizahçının televizyon programı aracılığıyla Cumhurbaşkanı Mursi'nin "saygınlığını baltaladığı" iddia ediliyor.

Bu sırada özel bir gazete de cumhurbaşkanlığınca "yalan haber basmakla" suçlandığını ve soruşturulduğunu açıkladı.

Mısır'daki basın özgürlükleri hakkında endişeler hali hazırda artmaktaydı.

Ülkedeki gazeteciler, basın özgürlüğünü yeterince koruma altına almadığını söyledikleri, ama İslami kesimin desteklediği anayasayı eleştirenlerin saflarına katıldı.

Esprili taşlama

Geçmişte doktor olan Basim Yusuf, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinin ardından tanınan kişileri esprilerle taşladığı ve internete yüklediği videolarla ünlendi.

Taşlama programının Mısır'daki bir özel televizyon kanalında yayınlanmasıyla da şöhreti arttı.

BBC muhabiri Shaimaa Khalil, mizahçının televizyon sunucularından İslami bilginlere kadar pek çok kişiyle dalga geçtiğini; yakınlarda bu kişilere cumhurbaşkanı Mursi'nin de katıldığını belirtiyor.

Yusuf programında, kendi yetkilerini attıran Mursi'yi bir firavuna benzetiyor, ve kendisine "Süper Mursi" diye hitap ediyor. Daha sonra Mursi'nin yüzünün basıldığı bir yastıkla cumhurbaşkanının konuşmalarını taklit eden mizahçı, İslami bir avukatı da böylece kızdırmış oldu. Avukatın suç duyurusuyla bir soruşturma başlatıldı.

Bu sırada özel el-Masri el-Yorum Gazetesi, Salı günü yaptığı açıklamada cumhurbaşkanlığının, gazetenin "kamu düzenini ve sükûnetini bozacak ve yönetimi etkileyecek yalan haber bastığından" şikâyetçi olduğunu söyledi.

Gazete, şikâyetçi olunan haberin "güvenilir kaynaklara" dayanarak Mursi'nin eski cumhurbaşkanı Mübarek'in tedavi gördüğü hastaneye gideceğini öne sürdüğünü belirtti.

Gazete, haberin daha sonra, ziyaretin iptal edildiği ve Mursi'nin eşinin hastanede bir yakınını gördüğünü yansıtacak şekilde güncelleştirildiğini açıkladı.

Buna rağmen, gazete, bir muhabir ve editörün sorgulanmak üzere çağrıldığını söyledi.

Geçen ay referandumda kabul edilerek yasalaşan yeni Mısır anayasası, muhalefet tarafından protesto ediliyor. Muhalifler anayasanın İslamcıları desteklediğini ve kadınlar, Hristiyanlar ve basın özgürlüğünü koruma yönünde yeterli olmadığını iddia ediyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.