Afganistan'da Nato askerine 'içeriden saldırı'

Son güncelleme: 8 OCAK 2013 - TSİ 10:52

Afganistan'da Nato önderliğindeki güçlere bağlı bir İngiliz askerin Afgan ordusuna sızmış Taliban militanı olduğundan kuşkulanılan bir kişi tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Olay Helmand eyaletindeki Nehr-i Sarac'daki devriye üssü Hazret'te meydana geldi.

Taliban'ın bir açıklama yaparak kendileri adına hareket ettiğini ileri sürdüğü saldırganın önce Afgan askerlerinin sonra da İngiliz askerlerinin üzerine ateş açtığı, ardından da karşı ateşle öldürüldüğü kaydediliyor.

BBC muhabiri Quentin Sommerville Afgan ordusuna mensup askerler arasında çıkan bir tartışmanın ardından meydana geldiği anlaşılan olayda yaralananlar da olduğunu bildiriyor.

Olayın ayrıntılarının ortaya çıkmasının ardından Taliban saldırıyı üstlenen bir açıklama yayınladı ama muhabirimiz Taliban'ın sık sık kendileri ile ilgili olmayan saldırıları da üstlendiğini hatırlatıyor.

Afganistan'da Nato askerlerine ve yerel güçlere ''içeriden planlanan'' saldırılarda keskin bir artış olduğu gözleniyor.

Askeri komutanların Afgan askerlerini yeşil Nato askerlerini ise mavi olarak kodladığı ve kısaca "Mavi bereliye karşı yeşil bereli saldırıları" diye adlandırdığı bu tür olaylarda 2012 yılı içinde 60 NATO personeli öldürüldü.

Helmand'da son altı ay içinde öldürülen 6 İngiliz askerinin tümü bu tür saldırılarda can verdi.

Kritik ziyaret

Bu son saldırı, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin Washington ziyaretinin arefesine rastladı.

Karzai'nin Washington'da Başkan Obama ile yapacağı görüşme, ülkedeki Amerikan askerlerinin geleceği açısından kilit önemde görülüyor.

Üç günlük ABD ziyareti için ülkeye bugün varması beklenen Hamid Karzai, Başkan Obama ile Cuma günü bir araya gelecek.

Son ABD seçimlerinden bu yana iki lider ilk kez yüz yüze görüşecek.

Muhabirler ABD-Afganistan ilişkilerinin son aylarda daha sarsıntılı bir seyir izlemeye başladığına dikkat çekiyor.

Karzai, Amerikalı askerlerin Afganistan'ın kasaba ve köylerinden çıkmasını istiyor.

Geçen yıl Afganistan'dan 30 bin asker çekildi kalanların çoğunun da 2014 yılı sonuna kadar ülkeyi terketmiş olması planlanıyor.

BBC'nin Kabil'deki muhabiri Quentin Sommerville'e göre, Barack Obama'nın Hamid Karzai ile görüşmesinde, bu tarihten sonra Afganistan'da kalacak Amerikan askeri gücünün boyutlarını ve görev tanımlarının ne olacağını ele alması bekleniyor.

Muhabirimize göre, kalan askerlerin görevinin Taliban'la savaş mı olacağı, ya da ana hedeflerini bundan böyle El Kaide olarak mı belirleyecekleri konusunun masaya yatırılması bekleniyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.