Fransa'dan Mali'de İslamcılara karşı askeri müdahale

Son güncelleme: 12 OCAK 2013 - TSİ 16:54

Mali'de hükümet güçleri, Fransız ordusunun müdahalesiyle birlikte, ülkede İslamcı militanların elinde olan bölgelerden bir kısmını geri aldı.

Malili yetkililer, isyancı birliklerinin ülkenin güneyine doğru ilerlerken ele geçirdikleri stratejik öneme sahip Konna kentini geri aldıklarını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande dün akşam, ülkesinin askerlerinin Afrika ülkesi Mali'nin kuzeyine çıktığını duyurmuştu.

Hollande, Fransız askerlerin, İslamcı militanlarla mücadele eden Mali hükümetine destek olduğunu söyledi.

Askeri müdahalenin uluslararası hukuka uygun olduğunu savunan Hollande, Mali Devlet Başkanı Dioncounda Traore'un bu kararı desteklediğini ifade etti.

Mali'ye müdahale ile birlikte Afrika çapında rehin alınan Fransızların hayatının tehlikeye gireceğini düşünen Fransa, Somali'de istihbarat görevlisi bir rehineyi kurtarma operasyonu düzenledi.

Operasyonda rehine ile birlikte bir Fransız komandosunun öldürüldüğü ve bir başka askerin ise kayıp olduğu duyuruldu.

İsyancılar hakimiyet alanlarını genişletiyor

Bazıları El Kaide ile bağlantılı olduğu sanılan silahlı militanlar Nisan ayında, Mali'nin kuzey bölümünü ele geçirmişti.

Militanlar geçen hafta, Batı Afrika ülkesi Mali'nin diğer bölümlerine doğru ilerlediklerini açıklamıştı.

Hollande, Fransız askeri müdahalesinin Cuma günü öğleden sonra başladığını ve "gerekli olduğu kadar" süreceğini dile getirdi.

Mali ordusu ise Fransız askerlerinin yanı sıra, Senegal ve Nijerya askerlerinin de Mali'de olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletler, ülkenin kuzey bölgesinde güvenliğin sağlanması için 3 bin asker gönderilmesini onaylamıştı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.