Güney Afrika'da 14 bin madenci işsiz kalacak

Son güncelleme: 15 OCAK 2013 - TSİ 12:27

İngiliz Amerikan Platin madencilik şirketi, Güney Afrika'nın Rustenberg bölgesindeki dört madeni kapatacağını ve bunun sonucunda 14 bin madencinin işinden olabileceğini açıkladı.

Dünyanın en büyük platin üreticisi, bu değerli metale olan talepteki daralmanın ve giderlerdeki artışların madenlerin işletmesini kârsız hale getirdiğini söyledi.

Amplats adlı şirket, kesintilerin 14 bin kişinin işine mal olabileceğini açıkladı.

Şirket, geçen Ekim ayında, maaşlarla ilgili bir grevin ardından 12 bin madenciyi işten atmıştı.

Amplats, haftalar süren grevler nedeniyle 80 milyon dolar zarar etmişti.

Madenciler, sendika ile şirket yönetimi arasındaki müzakerelerin ardından, üç hafta sonra tekrar işbaşı yapmışlardı.

Güney Afrika'da çeşitli madenlerde düzenlenen grevlerde çıkan çatışmalar sonucunda, madencilerden ve yetkililerden ölenler olmuştu.

Amplats, bugün yaptığı açıklamada, "madencilik endüstrisindeki bir dizi yapısal değişikliği göz önüne alarak" değişikliklere gittiklerini belirtti.

Şirketin Yürütme Kurulu Başkanı Chris Griffith, platin piyasasında uzun dönemde yaşanacak değişikliklere uyum göstermeleri gerektiğini söyledi.

Şirket 2015 yılına kadar tamamlanacak işten çıkarmaların büyük çoğunluğunun Rustenberg bölgesinde olacağını belirtiliyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.