Cezayir'de İslamcı militanlar yabancıları kaçırdı

Son güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 17:32

Cezayir güvenlik yetkilileri, İslamcı militanların ülkenin doğusundaki doğal gaz tesislerine düzenlediği saldırıda iki kişinin öldüğünü, bazı yabancıların da kaçırıldığını bildirdi.

Saldırıyı Mağrip El Kaidesi'ne bağlı İslamcı militanlar üstlendi.

Militanlar altı kişiyi kaçırdıklarını iddia etti; ancak kaçırılanların milliyetleri açıklanmadı.

İkisi yabancı olmak üzere altı kişinin yaralandığı bildirdi.

İngiliz petrol devi British Petroleum, Libya sınırı yakınlarındaki İn Amenas'taki tesislerine saldırı düzenlendiğini doğruladı.

BP, doğal gaz tesislerini Cezayir'in kamu şirketi Sonatrach ve Norveç'in Statoil şirketiyle ortak işletiyor. Bir Japon mühendislik firmasının da taşeronluk yaptığı bildiriliyor.

Cezayir ordusunun rehineleri kurtarmak amacıyla bir operasyon başlattığı bildirildi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "terörist olay"dan İngiliz vatandaşlarının da etkilendiği ve Cezayir'deki İngiliz elçiliğinin bölgedeki yetkililerle irtibat halinde olduğu bildirildi. Olaydan kaç kişinin etkilendiği belirtilmedi.

İrlanda Dışişleri Bakanı Eamon Gilmore, kaçırılanlardan birinin İrlanda vatandaşı olduğunu ve bırakılması için İrlanda hükümetinin elinden geleni yapacağını açıkladı.

Japon medyası, kaçırılanlar arasında tesislerde çalışan Japon personelin de bulunduğunu bildirdi.

Norveç basını, Norveçli bir kadının, kocasından kaçırıldığına dair telefon geldiğini duyurdu.

Saldırı Mali bağlantılı mı?

Olayla ilgili ilk haberlerde beş Fransız ve bir Japonun kaçırıldığı bildirilirken, Batılı bir diplomatın Fransız AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, kaçırılanlar arasında İngiliz ve Norveçlilerin de bulunduğu ifade edildi.

Fransa'nın Mali'deki İslamcı militanlara karşı kara operasyonu için harekete geçtiği sırada bu olayın yaşanması, arada bağlantı bulunup bulunmadığı sorularını gündeme getirdi.

Cezayir, Mali'ye saldırılar için Fransa'ya kendi hava sahasını kullanma izni vermişti.

Mağrip El Kaidesi'nden ayrılan Halid Ebu Abbas Birlikleri de Mali'nin kuzeyinden Cezayir'e girerek saldırıyı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Grubun lideri Muhtar Belmuhtar, bir süre önce Mağrip El Kaidesi'nde üst düzey sorumlu iken diğer liderlerle anlaşamayınca geçen yıl kendi silahlı grubunu kurmuştu.

Bölgedeki İslamcı militanların son yıllarda başta Mali olmak üzere çeşitli ülkelerde yabancıları kaçırdığı ve sekiz Fransızı rehin tuttuğu biliniyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.