Almanya külçe altınları geri getirecek

Son güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 13:28

Almanya Merkez Bankası Bundesbank'ın, Soğuk Savaş döneminde güvenlik amacıyla ülke dışına gönderilen altın külçelerin geri getirileceğine dair bir açıklama yapması bekleniyor.

Altın rezervlerin 120 milyar dolarlık üçte ikilik kısmı, olası bir Sovyet işgali durumunda ele geçmesin diye Fransa, İngiltere ve ABD'ye gönderilmişti.

Almanya'nın altın rezervleri 133 milyar euro (177 milyar dolar) değerinde. Üçte biri Frankfurt'ta saklanan külçelerin geri kalanları, herhangi bir Sovyet işgali tehlikesine karşı New York, Londra ve Paris'e gönderilmişti.

Alman mali denetim dairesi, külçelerin gerçek olup olmadığını ve kesin sayısını tespit etmemiş olmasından dolayı hükümeti eleştirdi.

Bundesbank'ın bugün yapacağı açıklamada, bu külçelerin ne şekilde saklanacağı da dile getirilecek.

Paris'teki 450 ton Alman altınının tamamının, ABD'de Merkez Bankası'nda saklanan 1500 ton altının da bir bölümünün Almanya'ya götürülmesi bekleniyor.

Bu kadar fazla miktarda altının taşınmasının kolay olmayacağı ifade ediliyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.