Obama silah kontrolü planlarını açıkladı

Son güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 20:10

Başkan Obama, ABD'nin silah yasalarında köklü değişim önerilerini açıkladı.

Obama, geçen ay bir ilkokulda toplam 26 çocuk ve öğretmenin öldürülüşü ardından ''ABD'nin değişmesi gerektiğini'' söylemişti.

Barack Obama, saldırı silahlarının yasaklanmasını, ateşli silah şarjörlerinin kapasitesinin sınırlandırılmasını ve silah almak isteyenlerin geçmişinin daha sıkı biçimde kontrol edilmesini öneriyor.

Yeni önlemler paketini açıklarken yaptığı konuşmada, geçen ayki ilkokul saldırısından sonra Amerikan yasalarında silah reformunun artık bir zorunluluk haline geldiğini kaydeden Obama, Kongre'de zorlu bir muhalefetle karşılacağını kabul etti.

Beyaz Saray, daha sıkı silah kontrolüne ilişkin önerilerin Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın başında bulunduğu bir birimin siyasi yelpazenin her köşesinden kampanya gruplarıyla yaptığı görüşmeler neticesinde oluşturulduğunu açıkladı.

Görüşleri alınan gruplar arasında ABD'nin güçlü silah lobisini temsil eden Ulusal Silah Birliği (NRA) adlı örgüt de bulunuyor.

Ancak önerilere sert biçimde karşı çıkan NRA, Obama'nın konuşmasından önceki saatlerde televizyon ve internette gösterilen bir film yayınlattı.

Filmde, Başkan Obama'nın okul çağındaki iki kızına istinaden ''Başkan'ın kızları sizinkilerden daha mı değerli?'' diye soruluyor.

Bu sorunun ardından Obama'yı elitist ve iki yüzlü bir siyasetçi olmakla suçlayan NRA, Başkan'ın kızlarının silahlı gizli servis görevlileri tarafından korunduğunu, buna karşın Amerika'da her okula silahlı koruma getirilmesini isteyen NRA'nın bu talebinin Beyaz Saray tarafından reddedildiğini söylüyor.

Başkan Obama'nın bir sözcüsü, NRA'nın kampanya filmini ''korkakça ve iğrenç'' diye niteledi.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.