Pussy Riot üyesinin erteleme talebine ret

Son güncelleme: 16 OCAK 2013 - TSİ 17:43

Duruşma Ural Dağları yakınındaki cezaevinde yapıldı.

Moskova'nın büyük bir katedralinde devlet başkanı Putin aleyhinde eylem yaptığı için çarptırıldığı hapis cezasının ertelenmesini isteyen Pussy Riot üyesinin başvurusu reddedildi.

İki yıl hapis cezasının ertelenmesi için başvuruda bulunan Mario Alyokina, cezasını çekmek için cezaevine 5 yaşındaki oğlu büyüdükten sonra girebileceğini söylemişti.

İlgili duruşma, Alyokina'nın kaldığı cezaevinde görüldü.

Yaşadıklarından devlet başkanını sorumlu tuttuğunu söyleyen Alyokina cezaevinde, hüküm giydiği suçla ilgili itirafta ya da pişmanlık beyanında bulunmayacağını, öte yandan cezaevinde Orwell ya da Gogol'un romanlarında rastlanabilecek bir muameleye maruz kaldığını anlattı.

Alyokina ile birlikte Pussy Riot grubunun diğer iki üyesi de cezaya çarptırılmıştı, birinin cezası tecil edilmişti.

Mahkeme, şubat ayındaki katedral eylemi ile ilgili cezasını "din düşamanlığından kaynaklanan holiganizm" ile gerekçelendirmişti.

Dava ile bağlantılı yaşananlar Rusya yönetiminin ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir yaklaşım sergilediği eleştirilerinin dile getirilmesine yol açtı.

Muhalif liderlerden Nikolai Polozov "kararı Vladimir Putin'in yazdığı" diyerek suçlamada bulunmuş, Af Örgütü de hapis cezası kararının Rusya'daki ifade özgürlüğüne darbe olduğunu belirtmişti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.