Cezayir rehine krizi: Ordu operasyonu sürüyor

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 14:22

İngiltere yetkilileri Cezayir'in doğusundaki Ayn Emnas doğal gaz işletmesinde yoğun bir askeri operasyonun sürdüğünü açıkladı.

Çeşitli medya kaynakları operasyon sırasında 34 rehine ile adam kaçırma eylemini düzenleyen 14 kişinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Yörede yaşayan bir kişi Reuters ajansına verdiği bilgide, "çok sayıda ölen olduğunu" söyledi.

İslamcı militanlar doğal gaz işletmesinde çalışan 41 yabancının rehin alındığını bildirmişlerdi.

Önceki saatlerdeyse Cezayir medyası ve yetkilieri Ayn Emnas doğal gaz işletmesinde İslamcı militanlarca rehin alınan 30-40 Cezayirli ile 15-20 yabancının kaçmayı başardığından söz edilmişti. Haber Cezayir ya da ilgili diğer hükümetlerce doğrulanmamıştı.

Moritanya haber ajansı, bir militanın, "bize karşı Cezayir helikopterleri kullanıldı" dediğini bildirdi; ancak bu bilgi de başka kaynaklarca doğrulanmadı.

Cezayir birlikleri, dünden beri radikal İslamcı militanların yabancı görevlileri rehin aldığı doğal gaz tesislerini kuşatmış durumda.

Doğal gaz işletmesi, başkent Cezayir'in 1300 kilometre güney doğusunda ve Libya sınırının 60 km batısında yer alıyor.

Militanlar, Ayn Emnas'taki tesise Çarşamba günü baskın düzenleyip bir İngiliz ve bir Cezayir vatandaşını öldürmüştü. Cezayir yetkilileri tesislerde 20 yabancı ülke vatandaşının rehin tutulduğunu belirtmiş; eylemi düzenleyenlerse ellerinde 41 kişi olduğunu öne sürmüşlerdi.

Doğal gaz tesislerini kuşatan Cezayir askerlerinin gece saatlerinde ağır silahlara sahip isyancı güçlerle çarpıştığı bildirilmişti.

Rehin alınanlar arasında Amerikan, Norveç, İngiliz, Fransız ve Japon vatandaşları da bulunuyor.

Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabila, militanların rehinelerle birlikte ülkeyi terk etmek istediklerini ancak buna izin vermediğini söylemişti.

Kabila, "Birkaç farklı ülkeden 20 civarında kişiyi rehin tutan militanlarla pazarlığa girmeyi reddediyoruz" demişti.

Bakan militanların Cezayirli olduklarını ve Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütünün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'ın emriyle hareket ettiklerini söylemişti.

Belmuhtar'ın geçen yıl örgütün diğer liderleriyle görüş ayrılığına düşüp kendi grubunu oluşturduğu belirtiliyor.

Kabila'nın açıklamasına göre ağır silahlı "terörist grup" Çarşamba günü yerel saatle 04.00'te işçileri taşıyan bir otobüse saldırdı.

Militanların sözcüsü bir talep listesi yayımladıklarını duyurmuştu. Yabancıları rehin alan gruptan geldiği öne sürülen bir bildiride Mali'deki İslamcılara yönelik Fransız askeri müdahalesine son verilmesi isteniyordu.

Doğal gaz yatağını Cezayir devlet petrol işletmesi Sonatrach ve Norveç şirketi Statoil ile birlikte işleten BP, bugün yayımladığı bildiride bazı çalışanlarının alıkonduğunu doğrulamış ancak herhangi bir ayrıntı verilemeyeceğini kaydetmişti. BP, yöredeki durumun henüz çözüme kavuşturulamadığını ve hassas olduğunu belirtmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.