Rehine krizi: Cezayir operasyonu sona erdi

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 22:37

Cezayir resmi haber ajansı, ülkenin doğusundaki Ayn Emnas doğal gaz işletmesinde dünden beri rehin tutulanları kurtarmak için askeri operasyon düzenlendiğini duyurdu.

APS'nin haberine göre, sabah başlayıp akşam saatlerinde sona eren operasyonda en az dört yabancı rehine kurtarıldı ancak birçok kişi hayatını kaybetti.

Cezayir devlet televizyonu, operasyon sırasında dört yabancı rehinenin öldüğünü duyurdu.

Kaynak olarak militanların gösterildiği haberlerde ise, 34 rehine ile kaçırma eylemini düzenleyen 14 kişinin ölmüş olabileceği dile getiriliyor.

Yörede yaşayan bir kişi de Reuters ajansına verdiği bilgide, "çok sayıda ölen olduğunu" söyledi.

APS, kurtarılan yabancı rehinelerin iki İskoç, bir Fransız ve bir Kenyalı olduğunu kaydetti. Haberde, 600 civarında Cezayirli işçinin de serbest kaldığı belirtiliyor.

Operasyonun, rehinelerin bindirildiği iki araca düzenlendiği belirtiliyor.

Uluslararası tepkiler

İslamcı militanlar doğal gaz işletmesinde çalışan 41 yabancının rehin alındığını bildirmişlerdi. Kaçırılanlar arasında İngiliz, Fransız, Amerikan, Norveç ve Japon uyruklular bulunuyor.

İrlanda Dışişleri Bakanlığı, kurtulan İrlandalı bir rehinenin ailesini aradığını açıkladı.

Japonya, Cezayir'den rehinelerin hayatını tehlikeye atan operasyonun durdurulmasını istedi.

Cezayir Başbakanı Abdülmelik Sellal, İngiliz mevkidaşı David Cameron'ı Perşembe günü öğleden hemen önce arayarak operasyonun başladığını bildirdi.

Cameron'ın sözcüsü, operasyon başlamadan önce bilgilendirmeyi "tercih edeceklerini" belirtti ancak Cezayir hükümeti, "acilen" harekete geçtikleri savunmasını yaptı.

ABD de operasyon hakkında "açıklık aradıklarını" duyurdu.

Militanlar, Ayn Emnas'taki tesise Çarşamba günü düzenledikleri baskın sırasında bir İngiliz ve bir Cezayir vatandaşını öldürmüştü.

Bunun üzerine İngiltere hükümeti, krizin yönetimini Cezayirli yetkililere bıraktığını duyurdu.

Cezayir birlikleri İslamcı militanların yabancı görevlileri rehin aldığı doğal gaz tesislerini dün kuşatma altına almıştı.

Sebep Mali'ye müdahale mi?

Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabila'nın açıklamasına göre, militanlar Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütünün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'a bağlı.

Kabila, "Birkaç farklı ülkeden 20 civarında kişiyi rehin tutan militanlarla pazarlığa girmeyi reddediyoruz" dedi.

Yabancıları rehin alan gruptan geldiği öne sürülen bir bildiride, Mali'nin kuzeyini kontrol eden İslamcılara yönelik Fransız askeri müdahalesine son verilmesi isteniyordu.

Cezayir, Mali operasyonu öncesinde Fransa'ya hava sahasını açmıştı.

Doğal gaz işletmesi, başkent Cezayir'in 1300 km. güney doğusunda ve Libya sınırının 60 km. batısında yer alıyor.

Doğal gaz yatağını Cezayir devlet petrol işletmesi Sonatrach ve Norveç şirketi Statoil ile birlikte işleten BP, bugün yayımladığı bildiride bazı çalışanlarının alıkonduğunu doğrulamış ancak herhangi bir ayrıntı verilemeyeceğini kaydetmişti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.