Boeing'in Dreamliner'ı seferlerden çekiliyor

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 11:30

Aküsünde yaşanan bir sorun sonrasında ABD Havacılık İdaresi'nin hakkında uyarı yaptığı Boeing 787 büyük uzun mesafe uçakları seferlerden çekildi.

Polonya'nın Lot Havayolları ilk 787'li seferini ABD'ye dün yaptı ancak ABD havacılık idaresinin uyarısı üzerine dönüş seferini iptal etti.

Boeing yönetimi, havacılık idaresinin kararını desteklediğini ancak uçaklarının güvenliği konusunda ısrarlı olduklarını bildirdi.

Son olarak Şili ve Hindistan'daki havayolları da 787'leri seferden kaldırdı.

Havacılık uzmanları, Dreamliner'ların bundan önceki bir seferde akaryakıt sızıntısı yaptığını, pilot kabin camında çatlama olduğunu hatırlatıp, bu haberlerin rakip Airbus'ın 330'larının pazar şansını güçlendirebileceğini söylüyor.

Boeing'in yürütme kurulu başkanı Jim McNerney, "Müşterilerimizin ve yolcuların olumsuz etkilenmemesi ve uçakların en kısa zamanda sefere dönebilmesi için gereken bütün adımları önümüzdeki günlerde atacağız." şeklinde açıklama yaptı.

Gelinen aşamada uçakların en az yüzde 80'inin seferlerden çekildiği biliniyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.