Diyarbakır'da on binler cenaze töreninde

Son güncelleme: 17 OCAK 2013 - TSİ 12:37

Fransa'nın başkenti Paris'te, suikast sonucu öldürülen Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in Diyarbakır'daki cenaze törenlerine on binlerce kişi katılıyor.

PKK kurucularından Sakine Cansız ile Fidan Doğan ve Leyla Söylemez'in naaşları akşama doğru defnedilmek üzere doğdukları yerlere gönderilecek.

Diyarbakır'daki Hayat televizyonu muhabiri Faruk Akyıldız, polisin ve diğer güvenlik güçlerinin ortada görünmediğini, törenin örgütlemesini Barış ve Demokrasi Partisi görevlilerinin üstlendiğini belirtiyor.

Törende halen, BDP'li milletvekilleri konuşma yapıyor.

Cansız, Doğan ve Söylemez'in cenazelerini taşıyan THY uçağı saat dün gece 20.45'te Diyarbakır Havaalanı'na inmiş ve kalabalık bir konvoyla hastane morguna götürülmüştü.

Konvoyun Diyarbakır caddelerinden geçişi sırasında BDP'ye ait otobüsten kalabalığa sürekli olarak sağduyulu davranılması yönünde çağrıda bulunuldu.

Toplanan grupların Cansız, Doğan ve Söylemez'in fotoğrafları dışında herhangi bir flama ya da pankart taşımadıkları gözlendi.

Paris'te düzenlenen törene katılan ve cenazelerle birlikte İstanbul'a gelen Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı ve Van Milletvekili Aysel Tuğluk, "Onlar dünyanın neresinde olursa olsunlar, özgürlüğe ve eşitliğe inandılar, bunun için mücadele ettiler. Onların mücadelesi bizim mücadelemiz. Bu görevi devralıyoruz" dedi.

Tüm Diyarbakırlılara çağrı

BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Cansız, Doğan ve Söylemez'in katledilmesinin barışa yönelik bir provokasyon olduğunu" belirterek, tüm Diyarbakırlıları ve kurumları cenaze törenine katılmaya çağırmıştı.

Baydemir, "Cenazelere sahip çıkarak Paris'te yapılan katliamla yapılmak istenen provokasyonu boşa çıkarmak istiyoruz. Tüm Türkiye halkını bu acıda ortaklaşmaya çağırıyoruz. O gün siyah giyinip üzerimize beyaz kaşkollar takarak beyazla barışa olan umudumuzu yineleyeceğiz. Barışa sahip çıkan herkesi buraya çağırıyoruz" demişti.

BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt de, cenaze töreni için bine yakın kişiyi görevlendirdiklerini belirterek, "Tüm Amed halkını cenazeye sahip çıkmaya çağırıyoruz" demişti.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da dün partisinin il binası önünde yaptığı basın açıklamasında "Fransız hükümeti katliamı bir an önce aydınlatmalıdır. Bu konuda kendileri ile görüştük. Katliam aydınlatılacak mı bunu ileride göreceğiz. Türkiye'nin de bu noktada siyasi bir basınç göstermesi gerekiyor. Katliamın kimin yaptığı konusunda elimizde net bir şey yok. Ama arkasında güçlü bir istihbarat olmayan bir güç bu katliamı gerçekleştiremez. Süreçte herkes ne dediğine dikkat etmelidir." demişti.

Türk medyasındaki yorumlarda, geçen hafta işlenen cinayetin hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan ile Türkiye hükümeti arasında Kürt sorununa barışçıl çözüm için görüşmelere başlanmasını sabote etme amacı taşıdığı vurgusu öne çıktı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.