Cezayir'de rehineler kayıp

Son güncelleme: 18 OCAK 2013 - TSİ 08:26

Cezayir askerlerinin bir doğal gaz tesisinde radikal İslamcı militanlar tarafından rehin alınan çalışanları kurtarmak için düzenlediği operasyonla ilgili belirsizlikler sürüyor.

Operasyonun ardından bazı militanlarla, rehinelerin kayıp olduğu belirtiliyor.

Devlet televizyonu, baskın sırasında dört yabancı rehinenin öldüğünü duyurdu.

Militanlar 41 kişiyi rehin aldıklarını iddia ediyordu.

El Kaide ile bağlantısı olduğu söylenen militanlar Çarşamba günü ülkenin doğusundaki Ayn Emnas'taki tesise baskın düzenlemişti.

Perşembe günü Cezayir birliklerinin gerçekleştirdiği operasyonda bazı rehinelerin kurtarıldığı söyleniyor.

İrlanda Hükümeti bir vatandaşının serbest kaldığını duyurdu. Amerikalı yetkililer operasyon sonunda kurtarılan beş Amerikalının ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Japonya ise bir vatandaşının kurtarıldığını fakat diğer 14 vatandaşının akıbetinin bilinmediğini duyurdu.

Militanlar, Perşembe günü en az 34 rehinenin öldüğünü açıklamıştı. Baskın sırasında 14 militanın öldüğü ve yedi rehinenin kurtulduğu duyurulmuştu.

Sebep Mali'ye müdahale mi?

Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabila'nın açıklamasına göre, militanlar Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütünün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'a bağlı.

Yabancıları rehin alan gruptan geldiği öne sürülen bir bildiride, Mali'nin kuzeyini kontrol eden İslamcılara yönelik Fransız askeri müdahalesine son verilmesi isteniyordu.

Cezayir, Mali operasyonu öncesinde Fransa'ya hava sahasını açmıştı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.