Cezayir: 30 civarında yabancı hâlâ rehin

Son güncelleme: 18 OCAK 2013 - TSİ 21:02

Cezayir resmi kaynakları, gaz tesislerinde rehin tutulan 650 kişinin kurtarıldığını, ancak 30 civarında yabancının hâlâ rehin tutulduğunu açıkladı.

Resmi APS haber ajansı Ayn Emnas tesislerinde serbest kalanlardan 573'ünün Cezayirli olduğunu, 132 yabancı işçinin yaklaşık 100'ünün kurtulanlar arasında olduğunu belirtti.

APS, rehine eylemini gerçekleştiren militanların etrafı çevrilmiş halde hâlâ tesislerde bulunduğunu, Cezayir ordusunun krize "barışçıl bir son" vermek istediğini vurguladı.

APS, bir güvenlik yetkilisinin verdiği bilgiye göre hâlâ tutulan rehinelerin sayısına ilişkin kesin bilgi bulunmadığını ve bir kısmının tesisin farklı bölümlerine sığınarak saklandığını belirtti.

Rehinelerden yaklaşık 10'unun İngiliz olabileceği belirtiliyor.

Dün başlayan ordu operasyonunda en az 4 yabancı rehine hayatını kaybetmişti.

Patlama tehlikesine karşı tesislerde gaz akışının kesildiği bildirildi.

Belirsizlik devam ediyor

İslamcı militanların doğal gaz tesisinde rehin aldığı çalışanları kurtarmak için Cezayir askerlerinin düzenlediği operasyonla ilgili belirsizlikler sürüyor.

Cezayir'in doğusundaki Ayn Emnas bölgesinde İngiliz BP ile Norveç'in Statoil şirketinin birlikte işlettiği tesislerde dün başlatılan operasyonun ardından bazı militanlarla rehinelerin hala kayıp olduğu bildirildi.

Doğrulanamayan bazı haberlere göre, bir grup militan bazı rehineleri muhtemelen tesislerde tutmaya devam ediyor. Daha önce de rehinelerin küçük gruplar halinde farklı yerlerde tutulduğu belirtilmişti.

İngiltere Başbakanı David Cameron bugün parlamentoda yaptığı konuşmada rehine krizini "zalim ve vahşi" olarak tanımladı ve militanların "koordineli ve tepeden tırnağa silahlı" olduğunu belirtti.

Cameron, Cezayir hükümetinin verdiği bilgiye göre rehineler arasında İngilizlerin yanı sıra en az yedi diğer ülke ve Cezayir vatandaşlarının da bulunduğunu, ancak İngilizlerin sayısının daha önce tahmin edilen 30 sayısının altında olduğunu açıkladı.

Cezayir hükümetinin operasyon haberini dün operasyon başladıktan sonra kendilerine haber verdiğini ifade eden Cameron, Cezayir başbakanı ile dün gece operasyon sonrasında yaptığı telefon görüşmesinde, geniş bir alana yayılan tesislerde "teröristleri yakalama çalışmasının devam ettiği" bilgisinin verildiğini duyurdu.

Rehine krizi duyulur duyulmaz Cezayir hükümetine teknik ve istihbarat desteği ile rehine görüşmeleri konusunda destek teklifi yaptıldığını, ancak Cezayir'in bunu kabul etmediğini bildirdi.

Cezayir haber ajansı APS, baskın sırasında bazı militanların yanı sıra ikisi İngiliz ikisi de Filipinli olmak üzere, dört yabancı rehinenin öldüğünü duyurdu. Militanların işçileri taşıyan otobüse yaptıkları baskın sırasında da bir İngiliz ile bir Cezayirli hayatını kaybetmişti.

El Kaide ile bağlantılı olduğu söylenen militanlar, Çarşamba günü ülkenin doğusundaki Ayn Emnas'taki tesise baskın düzenlemiş ve 41 kişiyi rehin aldıklarını iddia etmişti. Bunlardan en az dördü serbest bırakıldı, diğerlerinin akıbeti bilinmiyor.

Perşembe günü Cezayir birliklerinin gerçekleştirdiği operasyonda bazı rehinelerin kurtarıldığı söyleniyor.

Rehinelerden haber yok

Militanların sözcüsü ise Moritanya haber ajansı ANI'ye yaptığı açıklamada, Cezayir askerlerinin rehineleri kurtarmak için Perşembe günü yaptığı operasyon sırasında helikopterden açılan ateş sonucu 35 rehine ile 15 militanın öldüğünü söyledi.

İrlanda hükümeti bir vatandaşının serbest kaldığını duyurdu. Amerikalı yetkililer operasyon sonunda kurtarılan beş Amerikalının ülkeyi terk ettiğini açıkladı.

Japonya ise rehineler arasında bulunan üç vatandaşının kaçtığını fakat diğer 14'ünün akıbetinin bilinmediğini duyurdu. Japonya dün düzenlenen operasyona tepkisini ifade etti.

Norveç dört vatandaşının kaçtığını, birinin hastanede tedavi altında olduğunu, fakat 8'i hakkında bilgi sahibi olmadığını açıkladı.

Fransa ise iki vatandaşının emniyette olduğunu belirtti.

Militanlar, Perşembe günü en az 34 rehinenin öldüğünü öne sürmüştü. Baskın sırasında 14 militanın öldüğü ve yedi rehinenin kurtulduğu haberleri gelmişti.

Sebep Mali'ye müdahale mi?

Cezayir İçişleri Bakanı Daho Veled Kabila'nın açıklamasına göre, militanlar Kuzey Afrika'daki El Kaide örgütünün liderlerinden Muhtar Belmuhtar'a bağlı.

Yabancıları rehin alan gruptan geldiği öne sürülen bir bildiride, Mali'nin kuzeyini kontrol eden İslamcılara yönelik Fransız askeri müdahalesine son verilmesi isteniyordu.

Cezayir, Mali operasyonu öncesinde Fransa'ya hava sahasını açmıştı.

Cezayir İletişim Bakanı Mohand Said Oubelaid, militanları, "Cezayir'i Mali sorununa karıştırmak, ülkenin istikrarını bozmak ve doğal gaz altyapısına zarar vermekle" suçladı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.