Kıbrıs'ın 'adını temize çıkarma' çabaları

Son güncelleme: 18 OCAK 2013 - TSİ 09:32

Financial Times gazetesi, Kıbrıs Hükümeti'nin 16 milyar Euro'luk kurtarma kredisini alabilmek için Avrupa Birliği'ni "kara para aklama cenneti olmadığına" ikna etmeye çalıştığını aktarıyor.

Avrupa Birliği elçilerinin geçen hafta maliye bakanlığında brifinge davet edildiğini belirten gazeteye göre Rusların paralarını aklamakla suçlanan Kıbrıs'ın, kara parayla mücadele konusunda Almanya ve Finlandiya'dan bile daha fazla adım attığını savundu.

Haberde şöyle deniyor:

"16-18 milyar Euro'luk kurtarma paketi Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in aldığı krediye göre küçük kalıyor. Ama görüşmeler, Alman siyasetçilerin Kıbrıs'ın yasa dışı yollardan kazanılmış Rus paralarını aklama merkezi olmaya devam ettiği yolundaki şikayetleri üzerine sekteye uğradı.

“Alman siyasetçiler, kurtarma paketiyle, Rus oligarkların Kıbrıs bankalarındaki paralarını korumasının faturasını, Avrupalı vergi mükelleflerinin ödeyeceğini savundular. Muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'den Carsten Schnedier 'Alman vergi mükelleflerinin parasıyla Rus kara parasının sigorta edilmesine izin vermeyeceğiz' dedi."

Financial Times, Kıbrıslı Rumların tüm çabalarına rağmen Euro bölgesindeki bazı ülkelerin ikna olmadığını belirterek, karar parayla mücadeleden sorumlu Rum yetkilinin "Evet bize Rusya'dan para geliyor. Ama bu, gelen paranın hepsinin kirli olduğu anlamına gelmez. Bir kere adınız çıkmışsa, bunu temize çıkarmak zor" dediğini aktarıyor.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.