Paris suikastı: İki kişi gözaltında

Son güncelleme: 18 OCAK 2013 - TSİ 22:55

Fransa'nın başkenti Paris'te PKK kurucularından Sakine Cansız ile iki arkadaşının öldürülmesiyle ilgili olarak iki kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Haberi polis kaynaklarına dayandıran AFP, gözaltına alınan iki erkeğin, 39 ve 31 yaşlarında, "Türkiye doğumlu Kürt aktivistler" olduğunu duyurdu.

Gözaltına alınanlardan birinin Cansız'ın veya Fidan Doğan'ın şoförü olabileceği söyleniyor.

Bir polis yetkilisi ajansa, gözaltına alma işleminin "belirgin ipuçlarına" dayandığını dile getirdi. Ancak bu kişilere bir suçlama yöneltilip yöneltilmediği konusunda bir bilgi yok.

Reuters, iki kişinin Perşembe günü gözaltına alındığını ve yasalara göre iki gün gözaltında tutulabileceklerini belirtiyor.

Fakat önemli davalarda bu süre uzatılabiliyor.

Türkiye'nin resmi haber ajansı AA da, zanlıların Paris yakınlarındaki La Courneuve semtinde yaşadığını kaydetti.

Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda 10 Ocak günü işlenen cinayetler, Türkiye'de büyük yankı uyandırmıştı.

Hapisteki PKK lideri Abdullah Öcalan ile Türk hükümet yetkilileri arasında Kürt sorununa barışçıl çözüm bulmak için müzakerelerin kapısının aralandığı günlere rastlayan cinayetlerin muhtemel fail veya failleri konusunda çok çeşitli yorumlar yapılıyor.

Cansız, Doğan ve Leyla Söylemez'in cenazeleri dün Diyarbakır'da on binlerce kişinin katılımıyla yapılan anma töreninin ardından bugün memleketlerinde toprağa verildi.

Kartal'dan yalanlama

PKK bağlantılı Kongra Gel örgütünün lideri ve eski milletvekili Remzi Kartal, cinayetlerle ilgili olarak Fransız polisinin ifadesini aldığı haberini yalanladı.

Kartal, Fırat haber ajansına yaptığı açıklamada, Türk medyasında çıkan ve kendisine infaz ekibinin fotoğraflarının gösterildiğini de içeren haberleri yalanlayarak "Fransız yetkilileri ya da polisle iddia edildiği üzere herhangi bir görüşmem olmamıştır. Bana herhangi bir şey de gösterilmemiştir” dedi.

Kartal, "Katliamın ertesinde Paris’te olduğum süreçte polis kaynaklarından gayri resmi olarak üç kişinin üzerinde durulduğu duyumunu aldık. Fransız polisi çok ketum ve herhangi bir bilgi vermiyor” diye konuştu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.