ÇHD baskınlarına tepkiler

Son güncelleme: 18 OCAK 2013 - TSİ 18:39

Çağdaş Hukukçular Derneği'ne (ÇHD) yönelik bu sabah erken saatlerde başlayan operasyonlara meslektaşları, İstanbul ve Ankara baroları tepki gösterdi. Basın açıklamasına CHP milletvekili Melda Onur da katıldı.

ÇHD, Çağlayan'daki İstanbul Adliye Sarayı önünde bir basın açıklaması yaparak "Savunmayı savunuyoruz" dedi.

Uluslararası Af Örgütü, polis operasyonlarına tepki gösteriyor.

ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Arslan, bu operasyonların savunmaya yönelik olduğunu söylüyor ve aramadaki usülsüzlüklere dikkat çekiyor.

Arslan, ancak hakim kararıyla incelenebilecek olan dava dosyalarına polis tarafından el konulduğuna ve ÇHD üyelerinin listesinin de alındığına dikkat çekiyor.

Arslan ayrıca "Savunmaya karşı polis terörü devam ediyor. Demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren, sisteme muhalefet eden kişi ve kurumlara, devlet tüm araçlarıyla saldırmaktadır." diyor.

Gerekçe DHKP-C

Arslan aynı zamanda bugün gözaltına alınan avukatların tüm toplum tarafından yakından takip edilen Engin Çeber, Güler Zere, Şerzan Kurt davalarının avukatları olduğunu vurguluyor.

CHP'li milletvekili Melda Onur ise, çok yakın bir zaman önce bir kadın cinayeti için Siirt'te gözaltına alınan avukatlardan biriyle görüştüklerini belirterek, "O arkadaşımız cinayet kurbanı kadının ailesinin avukatlığını üstlenmişti." dedi.

Avukat Behiç Aşçı

Avukat Behiç Aşçı ise, "AKP'nin ileri demokrasisi işte böyle bir şey. Biz yıkılmadık. Öfkemiz arttı." dedi.

ÇHD Ankara Şubesi yönetim kurulu üyesi avukat Evrim Deniz Karatana, BBC Türkçe'ye, aramaların yasadışı Devrimci Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi (DHKP-C) operasyonu kapsamında yapıldığının söylendiğini aktardı.

Grup Yorum ve İdil Kültür Merkezi çalışanlarının da gözaltına alındığı haber veriliyor.

Halkın Hukuk Bürosu'na yürüyüş

Avukatlar Çağlayan Adliyesi önündeki basın açıklamasının ardından aramaların yapıldığı yerlerden biri olan Halkın Hukuk Bürosu'na yürüdü. Polis avukatların binanın önüne kadar yürümesini engelledi. Bürolarında arama yapılan avukatlar ise balkona çıkarak, desteğe gelen avukatlara el salladı.

Arama yapılan yerlerden biri olan ÇHD İstanbul Şubesi'nin bulunduğu sokağın girişinde bir polis aracı bulunuyor. Birçok avukat ve siyasi parti temsilcisi destek için ÇHD'nin önüne geliyor. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve CHP İstanbul il yöneticisi Canan Kaftancıoğlu gelenler arasında.

BBC Türkçe'ye bir açıklama yapan Alper Taş şöyle dedi: "Yargı camiasına, avukatlara büyük bir baskı söz konusu. Gözaltına alınan avukatlar çok önemli toplumsal davalara bakan kişilerdir. Dolayısıyla hem bu arkadaşlara, hem de baktıkları davalara yönelik bir operasyon olduğunu düşünüyorum."

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal ise, savcı ve baro temsilcisi olmadan, kapılar kırılarak yapılan bu operasyonların kabul edilemez olduğunu söyledi ve "İsnat edilen suçun ne olduğunun bizim için hiçbir önemi yoktur. Bu hukuksuzluktur" diyor.

Ankara Barosu da bir açıklama yaparak operasyonu kınadı. Açıklamada şöyle denildi: "İstenildiği takdirde rahatlıkla ulaşılabilecek kişilerin, her gün mahkemeler önünde savunma yapan avukatların ve avukatlar tarafından kurulmuş derneklerin bu şekilde, somut suç isnadı olmaksızın ve azılı suçlu gibi bir işleme tabi tutulması, soruşturmanın sübjektifliğini açıkça ortaya koymaktadır."

Gözaltına alınan avukatlar aramaların bitmesi ardından sağlık kontrolüne, daha sonra terörle mücadele şubesinin bulunduğu Vatan Caddesi'ndeki Emniyet Müdürlüğü'ne götürülecek.

Uluslararası Af Örgütü'nden tepki

Tanınmış avukatların gözaltına alınmasının ve bürolarda yapılan aramaların "yasadışı" olduğunu iddia eden Uluslararası Af Örgütü, polis baskınlarını "muhalif sesleri susturma amaçlı kovuşturmaların" parçası olduğunu belirtiyor.

Kuruluşun Türkiye araştırmacılarından Andrew Gardner, "İnsan hakları avukatları Türkiye'deki terör karşıtı yasaların yaygınca suistimal edilmesinin mağdurları arasına katılıyor. Şu soruyu sormak gerekiyor: İnsan hakları ihlali iddiasında bulunan mağdurları savunmak kime düşecek?" dedi.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.