Cezayir: 23 rehine öldü

Son güncelleme: 19 OCAK 2013 - TSİ 22:00

Cezayir ordusunun Sahra çölündeki bir doğal gaz tesisinde rehin tutulan kişileri kurtarmak için iki gündür sürdürdüğü operasyon sonunda en az 23 rehine ile 32 İslamcı militan öldü.

Resmi haber ajansı APS, Perşembe gününden beri devam eden operasyonun son aşamasında 7 rehinenin miiltanlar tarafından öldürüldüğünü kaydetti.

Cezayir İçişleri Bakanlığı, 658 Cezayirli işçinin ve 132 yabancı çalışandan 107'sinin kurtarıldığını açıkladı.

Diğer yabancı rehinelerin durumu bilinmiyor. Birçok rehinenin çatışmalar sırasında kaçtığı veya saklandığı sanılıyor.

Türk rehine de vardı

Haber alınamayan rehineler arasında 14 Japon ve 6 Norveçli ile bilinmeyen sayıda İngiliz, Amerikalı, Romanyalı, Taylandlı, Filipinli, Kolombiyalı, Güney Koreli ve Avusturyalı bulunuyor.

Reuters tarafından yayınlanan görüntülerde, kurtulan bir Türk vatandaşının "durumunun iyi olduğunu" söylediği görülüyor.

Militanlar, Cumartesi günkü çatışmalardan önce, ellerinde 7 rehine olduğunu açıklamıştı.

Cezayirli askerler, militanlar tarafından tesislere yerleştirlen mayınları ve bubi tuzaklarını temizliyor.

Rehine krizi, militanları Çarşamba günü yabancı çalışanları taşıyan iki otobüsü kaçırmasıyla başlamıştı. Kaçırma olayı sırasında bir Cezayirli ile bir İngiliz öldü.

Cezayir ordusu Perşembe günü rehinelerin tutulduğu Amenas doğal gaz tesislerine yönelik bir operasyon başlattı.

Çok sayıda rehinenin kurtulmasına rağmen, roketatarlara ve makineli tüfeklere sahip bir grup militan bazı rehinelerle birlikte doğal gaz tesislerinde kapana kısıldı.

Militanların doğal gaz tesislerini ateşe verme girişimi engellendi.

BP, Statoil ve Cezayir'in ulusal petrol şirketi tarafından işletilen tesislerdeki kaçırma olayının arkasında, Fransa'nın Batı Afrika ülkesi Mali'de İslamcı militanlara karış askeri harekata girişmesi yatıyor.

Militanlar, eylemlerine son vermek için Mali'deki harekatın son bulması ve Cezayir'in hava sahasını Fransa'ya kullandırmaması taleplerini ileri sürüyordu.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.