Kabil'de Taliban eylemi sonlandırıldı

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 12:45

BBC'nin Kabil'deki muhabirlerinden Bilal Sarvary militanların üçüncü katta olduklarını, polisin önlem alarak çatıya çıkmalarına engel olmaya çalıştığını bildiriyor.

Kabil emniyet müdürü, trafik şube merkez binası önünde sabahın erken saatlerindeki bombalı saldırılarla başlayan saldırının, binaya giren iki militanın da öldürülmesiyle sonlandırıldığını açıkladı.

Kabil emniyet müdürü General Ayub Salangi, eylemi beş kişinin düzenlediğine, üç militanın intihar eyleminde kendilerini havaya uçurduğuna işaret eden bir açıklama yaptı.

Salagangi binaya giren iki militanın ise intihar eylemi yapmadan öldürüldüğünü söyledi.

Yetkililer, bina önündeki saldırılarda bazı memurların yanısıra sivillerin de yaralandığını söylemişti.

Saldırıya katılan militanlardan birinin bina girişinde üzerindeki bombaları patlattığı, ayrıca bir otomobilin de infilak ettiği bildirilmişti.

Taliban, saldırının sorumluluğunu, medya kuruluşlarına gönderdiği yazılı telefon mesajıyla üstlendi.

Trafik şubesine yönelik saldırı Taliban'ın Kabil'e yönelik saldırılarının son örneği oldu.

Ulusal Güvenlik Dairesi'ne yönelik geçen haftaki saldırıda istihbarat alanında çalışan kuruluşun dört güvenlik görevlisi ölmüştü.

Binadan dışarıya el bombası

Sabahın erken saatlerinde patlamalarla başlayan olay sırasında binaya giren iki militanın üzerinde ağır silahlar ve havan topu olduğu söyleniyordu; olay sırasında millitanlar binadan dışarıya el bombası da attı.

Yetkililer, toplam olarak beş militanın öldüğünü duyurdu.


İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.