'Mutluluk yerde para bulmaktır'

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 12:39

Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan bir araştırmaya göre "Mutluluk, yerde para bulmaktır."

Birkbeck Üniversitesi'nde yapılan araştırma kamuoyuna özellikle bugün duyurulmuş -- çünkü bazı uzmanlara bakılırsa bugün yılın en stresli günü.

Kışın hüküm sürdüğü, günlerin hala kısa olduğu, yılbaşı neşesinin kaybolduğu, yazın pek uzaklarda göründüğü Ocak ayının üçüncü Pazartesi gününe, İngilizce'de depresyon anlamına gelen "blues" kelimesinden hareketle "Mavi Pazartesi" adı takılmış.

Birkbeck'in psikoloji uzmanları ise kışa rağmen insanları mutlu edebilecek faktörleri araştırmış.

Bir dizi faaliyet sırasında 80 gönüllünün beyin dalgalarını inceleyen uzmanlar, deneklerin en çok yerde 10 sterlin bulduklarında mutlu olduğunu görmüş.

Bunu yavru köpeklerle oynamak, çikolata yemek (araştırmayı bir çikolata şirketi yaptırmış), gülen bebek resimlerine bakmak izliyor.

Araştırmadaki faaliyetler arasında en can sıkıcı şeyin, kötü çalınan bir kemandan çıkan sesler olduğu anlaşılmış.

Bunu çürük diş ve ağlayan bebek resimleri izlemiş.

Kadınlar daha mutlu

Erkeklerin yerde bulunan paraya sevinme oranı Birkbeck'in mutluluk ölçeğinde artı 90 civarındayken, kadınlarda bu oran yaklaşık 10 puan daha düşük.

Fakat kadınlar, genel mutluluk oranı ortalamasında erkeklerin üstünde. Kadınlarda bu ortalama 66 düzeyinde, erkeklerde ise 58.

Araştırmayı yürütenlerden Funke Baffour, hayatın akışı içinde meşgul olan insanların mutlu anları ıskaladıklarına dikkat çekiyor.

"Mavi Pazartesi" gibi günlerin iç karartıcılığından ve depresyondan korunmanın basit yollarına işaret ediyor:

"Bu, güzel bir müzik dinlemek, birine iltifatta bulunmak veya basitçe evcil havyanlarınıza veya sevdiklerinize ilgi göstermek için daha fazla zaman ayırmak olabilir."

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.