Mali'de Fransız askerleri 2 kenti geri aldı

Son güncelleme: 22 OCAK 2013 - TSİ 08:54

Fransa ve Mali askerlerinin, Diabaly ve Douentza kentlerini İslamcı militanlardan tamamen geri aldığı belirtiliyor.

Diabaly kentindeki BBC muhabiri, kentte çatışma izlerinin hâlâ canlı olduğunu aktarıyor.

Fransa'nın 11 Ocak'ta başlattığı hava saldırıları üzerine İslamcı militanlar çekilmeye başlamıştı.

AFP ve Mali haberlerine göre, ülkenin kuzey bölümünde denetimini yeniden kurmaya çalışan Mali hükümeti, 11 Ocak'taki olağanüstü hal ilanının süresini üç aylığına uzattı.

Bu arada, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Fransa'nın Mali'deki askeri müdahalesini kınadı.

Bir ekonomi zirvesi için bulunduğu Suudi Arabistan'da konuşan Mursi, "Mali'de askeri müdahaleyi hiçbir zaman onaylamıyoruz, çünkü bu bölgedeki anlaşmazlığı kızıştıracaktır" dedi.

Batı Afrika ülkesine 2 bin asker gönderen Fransa, bu hareketinin gerekçesi olarak, İslamcı militanların elinde bulundurdukları kuzey bölgesinden başkent Bamako'ya doğru ilerleyerek, "terörist devlet" kurmaya yönelmesini gösteriyor.

Fransa, bölge ülkelerinin de Mali hükümetine üç bin askerle destek vermesini bekliyor.

Ancak Batı Afrika ülkeleri ekonomi topluluğu ECOWAS-CEDEAO Başkanı ve Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouattara, Berlin ziyareti sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'den asker göndermesini istedi: "Almanya'nın Afganistan'da askerleri var ve Mali'ye de gönderebilir" diye konuştu.

Nijerya'daki İslamcı militanlar ise Mali'ye gönderilmesi planlanan askeri birliğe saldırarak iki askeri öldürdüğünü iddia etti.

Nijerya, Mali'ye 1200 asker göndermeyi planlıyor. Togo ve Senegal askerleri de uluslararası güce katılacak.

Tören düzenlendi

BBC muhabiri Marks Doyle, başkent Bamako'dan yaklaşık 400 km. uzaklıktaki Diabaly'nin, Fransız askerleri tarafından İslamcıların elinden alındığını belirtiyor.

Muhabirimizin aktardığına göre, Dabaly Belediye BAşkaın Oumar Diakite, kent meydanında düzenlenen teşekkür töreninde Fransız ve Mali askerlerini selamladı.

İslamcı militanlar kenti, Fransız müdahalesinin başlamasından hemen sonra ele geçirmişti.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, AFP aracılığıyla, ülkenin orta kesimindeki Douentza kentinin de geri alındığını duyurdu.

Le Drian, Pazar günü yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini tamamen geri almadan durmayacaklarını söylemişti.

Militanlar halen, Sahra Çölü'nün Fransa büyüklüğündeki bir bölgesini kontrol altında tutuyor.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.