Obama'nın ikinci dönemi için büyük tören

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 10:29

Beyaz Saray'daki küçük bir törenle ikinci dönem başkanlığına dün başlayan Barack Obama'nın bugünkü törenine yüz binlerce kişinin katılması bekleniyor.

ABD anayasası, başkanlık yemin törenlerinin 20 Ocak günü öğle saatlerinden önce yapılmasını öngörüyor; bu tarih pazar gününe rastladığı için küçük bir tören düzenlendi.

Kongre binası önünde toplanacak olan kalabalık Obama'nın binanın girişindeki merdivenlerde göreve başlamasına tanıklık edecek.

Obama'nın 2009'daki yemin törenine yaklaşık iki milyon kişi katılmıştı.

Bugünkü kutlamalar sıkı güvenlik önlemleri altında yapılacak.

"Anayasayı koruyacağıma..."

Obama dün Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts'ın yönettiği törende İncil'e el basarak, "Anayasayı koruyup, muhafaza edip, savunacağına" yemin etti.

Kongre önündeki törende Beyonce'un da sahne alması bekleniyor.

Törene, Obama'nın eşi ve kızları da katıldı.

Başkan Yardımcısı Joe Biden da yemin etti. Biden da bugünkü büyük törende yeminini tekrarlayacak.

BBC Washington Muhabiri Ben Wright, Obama'nın ikinci döneminin zorluklarla dolu olacağını söylüyor.

Wright, Obama'nın silah yasalarını değiştirmeye çalışacağını ve ayrıca göç, bütçe açığı gibi sorunlarla başa çıkmayı deneyeceğini belirtiyor.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.