Paris suikastı: Zanlı mahkemeye çıkarılıyor

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 15:21

PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'ın da aralarında bulunduğu üç kişinin öldürülmesini soruşturan savcılığın Cansız ya da kurbanlardan Fidan Doğan'ın şoförü olabileceği söylenen bir şüpheliyi mahkemeye sevk etmeye karar verdiği bildiriliyor.

Paris'in merkezindeki Kürt Enformasyon Merkezi'ndeki cinayette Sakine Cansız'ın yanısıra Brüksel merkezli Kürdistan Ulusal Kongresi KNK'nın Paris temsilcisi Fidan Doğan ve PKK'nın kadın gruplaşmasının önde gelen isimlerinden Leyla Şaylemez öldürülmüştü.

Fransız Haber Ajansı AFP, gözaltına alınan ve erkek olduğu söylenen diğer şüphelinin serbest bırakıldığını duyuruyor.

AFP, adli kaynakların, serbest bırakılan kişi ile ilgili suçlamada bulunulmadığını bildirdiğini belirtiyor.

Diğer şüphelinin bugün mahkemeye çıkarıldığında, hakimin, üç kişinin öldürülmesiyle bağlantılı bir suçlama getirip getirmeyeceğine karar vereceği belirtiliyor.

AFP, mahkeme önüne çıkarılacak olan şüphelinin 1982 doğumlu olduğunu belirtiyor.

9 Ocak'ta işlendiği sanılan ancak 10 Ocak sabahı ortaya çıkan cinayetler kurbanların başlarına çok sayıda kurşunun isabet ettirilmesiyle düzenlenmişti.

Olayın duyulmasından kısa bir süre sonra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cinayetin "örgüt içi hesaplaşma" olabileceğini söyledi.

Cansız, Doğan ve Leyla Şaylemez'ın cenazeleri perşembe günü Diyarbakır'da on binlerce kişinin katılımıyla yapılan töreninin ardından memleketlerinde toprağa verilmişti.

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.