'Resesyon en çok kız çocuklarını vuruyor'

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 12:44

Küresel resesyonun en fazla kadınları ve kız çocuklarını vurduğu belirtildi.

Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü ve çocuklara yardım örgütü Plan International'ın raporuna göre küçülen ekonomilerde bebek ölümleri artarken, daha fazla sayıda kadın ve kız çocuğu açlığın pençesine düşüyor ya da cinsel tacize uğruyor.

Bu kurumlar, resesyonun olumsuz etkilerinin Birleşmiş Milletler'in belirlediği Bin Yıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasını zorlaştırabileceğine dikkat çekti.

Plan International Başkanı Nigel Chapman, BBC'ye açıklamasında "Son beş yılda kaydedilen ilerleme çok hassas bir noktada. Kimsenin bu gerçeğin farkında olmaması şoke edici bir şey" dedi.

Raporu kaleme alan uzmanlardan biri olan Chapman, "Sorun kız çocuklarının küçüklüğünden başlıyor. Kız çocukları dünyada en fazla ihmal edilen grubu oluşturuyor" dedi.

Bebek ölümleri

Chapman'a göre, ekonominin küçüldüğü dönemlerde ölen kız bebeklerinin oranı erkek bebeklerinkine kıyasla beş kat fazla.

Nigel Chapman, Dünya Bankası'nın daha önceki kriz sırasında 59 ülkede yaptığı araştırmaya atıfta bulunarak ekonominin yüzde bir oranında küçülmesiyle kız bebeklerinin ölüm oranının binde 7,4 erkek bebeklerinin ölüm oranının ise binde 1,5 arttığını belirtti ve "Bu yoksulluğun artmasının en çarpıcı etkilerinden biri" dedi.

Akademik araştırmalar ve Dünya Bankası'nın yayınlarına dayanan raporda krizin cinsiyet bazındaki etkilerine ilişkin ayrıntılı veri olmadığı belirtilerek "Ama mevcut veriler ekonomik bunalım ve belirsizlik dönemlerinde kadınların ve kız çocuklarının mağdur olma risklerinin daha fazla olduğu kaydedildi.

Rapora göre resesyonun yoksulluğu artırmasıyla birlikte okuldan alınan büyük kız çocuklarının sayısı artıyor.

Kız çocuklarının ilkokulu bitirme oranı yüzde 29 düşüyor. Bu oran erkek çocuklarında yüzde 22.

Raporda, "Anneleri daha düşük ücretlerle daha uzun süre çalışmak zorunda kaldığı için çocuklar okuldan alınıyor. Bu çocuklar daha sonra ev işlerine bakmaya başlıyorlar" deniyor.

Nigel Chapman, kriz dönemlerinde çocuk yaşta evlendirilen kızların sayısının da arttığına dikkat çekti.

Bağlantılar

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.