ÇHD avukatları tutuklandı

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 13:12

Çağdaş Hukukçular Derneği ÇHD'ye yönelik operasyonların ardından sekiz avukat mahkeme kararıyla tutuklandı.

Gözaltına alınan avukatlardan ikisi arasındaki isim benzerliği ya da farklı bir nedenden kaynaklandığı söylenen bir karışıklık, dokuzuncu avukatla ilgili belirsizliğe açtı.

Şüpheli olarak hakim karşısına çıkarılan avukatların avukatlarından olan Evrim Deniz Katana, BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada, avukatların "kuvvetli suç şüphesi" gerekçesiyle tutuklanmasına karar verildiğini söyledi.

Tutuklanmasına karar verilenler arasında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay da bulunuyor.

Diğer üç avukattan Güray Dağ ve Gülvin Aydın'ın dün, avukat Efkan Bolaç'ın ise bugün serbest bırakıldığı bildirilmişti.

Tepkiler

Evrim Deniz Karatana, daha önceki bir açıklamasında avukatlara yönelik girişimin yasadışı Devrimci Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi (DHKP-C) operasyonu kapsamında yapıldığını söylemişti.

Uluslararası Af Örgütü, tıklayın polis operasyonlarına geçen hafta tepki gösterdi.

ÇHD Genel Sekreteri Hüseyin Arslan, operasyon sırasında polisin ancak hakim kararıyla incelenebilecek dava dosyalarına el koyduğunu söylemiş, İstanbul ve Ankara baroları da operasyonu eleştiren açıklamalar yapmıştı.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.