Avustralya'da köpek balığına elle müdahale

Son güncelleme: 21 OCAK 2013 - TSİ 13:56

Çocuklara yönelen köpekbalığını kuyruğundan tuttu

Avustralya'da bir kıyıda bir tatilci sığ sularda çocuklara doğru yüzmekte olan bir köpek balığını kuyruğundan tutarak uzaklaştırdı.

İzleyinmp4

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

İngiltere'den bir tatilci Avustralya'nın Queensland kenti kıyısında, plajda çocuklara doğru yüzen bir köpekbalığını kuyruğundan çekip uzaklaştırdığı için büyük takdir gördü.

Britanya'nın Galler bölgesinden 62 yaşındaki tatilci Paul Marshallsea iki metre boyundaki köpek balığını kuyruğundan tutup çekerek köpek balığının yönünü kıyıdan uzağa çevirdi.

Marschallsea, köpek balığının bir an geri dönmesinin ardından bacağından ısırılmaktan son anda kurtuldu.

Tatilci, "Köpek balığını dizime kadar gelen suda kuyruğundan tuttuğumda birden bana doğru döndü ve ısırmak istedi ancak kaçırdı." şeklinde konuştu.

Sunshine Coast'ta yaşanan bu olay, yakın bir noktada çekim yapmakta olan Avustralyalı bir televizyon ekibi tarafından görüntülendi.

Üç çocuk babası Paul Marshallsea, köpek balığı seslerini duyduğunda eşi ve bir kızı ile barbekü yapıyordu.

Sesler üzerine kıyıya koşan tatilci, çocuklara doğru yönelmekte olan köpek balığını kuyruğundan tutarak yolundan döndürdü.

Tatilci, "Güdülerimi izledim ve köpek balığını kuyruğundan tutmayı denedim. Tehlikeli olduğunu biliyordum ama, o sırada güzel de görünüyordu, güzel bir hayvana saygı göstermek durumundasınız" dedi.

Köpek balığının fark edilmesinin ardından, helikopterler ve can kurtaranlar devreye girerek, balığı açık denize doğru sürdüler.

Avustralya sahil güvenliğinden bir sözcü, "İnsanların köpek balığına böyle müdahale etmesini önermiyoruz ancak bu kişi önemli bir iş başardı" açıklamasını yaptı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.